1 Ocak 630 Mekke'nin Fethi

1 Ocak 630 Mekke'nin Fethi KÜLTÜR-SANAT

Yılları aşarak, kalplerimizin kapılarına ışık tutan 1 Ocak 630 Mekke'nin fethinin 1387 yılı kutlu olsun.

Peygamber efendimiz Mekke'nin kan dökülmeden fethedilmesini istiyordu. Bu amaçla Hicretinin 8. yılı olan 630 yılında Ramazan ayının 10. günü 12 bin kişilik büyük bir ordu ile Medineden çıktı ve Mekke'ye ulaştı. Bu ani kuşatma karşısında Mekkeli müşrikler neye uğradıklarını şaşırmışlar ve savaş hazırlığını bile yapamamışlardır.

Mekkeliler korkularından şehri savunamadılar ve Müslümanlar hiç kan dökülmeden Arabistan'ın en büyük,en kutsal şehrini savaşsız fethettiler.

Bundan sonra Mekke halkının tamamı Müslüman oldu ve İslam dinini kabul ettiler. Kabe etrafında 360 civarında put vardı efendimiz bunların derhal yıkılma talimatını verdi. İslam dininin merkezi olan bu belde, böylelikle şirkten, putperestlikten arındırılmış yeni bir hayata kavuştu.

Mekke alındıktan sonra çevredeki diğer bütün Arap kabileleri'de İslam dinine katıldı. Böylelikle İslamiyet büyük güç kazandı.

Bugün Mekke'nin fethinin yıl dönümü tüm İslam aleminin bu fethin yüzü suyu hürmetine uyanıp birlik beraberlik içerisinde olmalarını. Anaların ağlamadığı,şehitlerin gelmediği bir yıl olmasını.

Müslümanların her savaştan galip gelmesine vesi'le olmasını diliyorum.

Kaynak:  -
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom