Dalbastı kirazı"na coğrafi işaret tescili

Dalbastı kirazı MALATYA

Malatya'nın Yeşilyurt ilçesinde üretilen ve kendine özgü tadıyla bilinen dalbastı kirazı coğrafi işaret tescili aldı

Malatya'da kayısıdan sonra kentin önemli geçim kaynaklarından olan ve kendine has tadıyla bilinen dalbastı kirazı coğrafi işaret tescili aldı.

Fırat Kalkınma Ajansı'ndan (FKA) yapılan yazılı açıklamaya göre, 2014 yılında coğrafi işaret korumasına alınmak üzere başvurusu yapılan ürünlerden biri olan dalbastı kirazı, Resmi Gazete'de Coğrafi İşaret ve Geleneksel Ürün Adı Bülteni'nde yayınlanarak tescil sürecini tamamladı.

FKA Genel Sekreteri Mesut Öztop, tescil sürecinin olumlu olarak sonuçlanmasından duydukları memnuniyeti belirterek, başvuru ve değerlendirme sürecinde önlerini açan Malatya Valisi Ali Kaban ile katkı sunanlara teşekkür etti.

Bu tescille Malatya kayısısı ve Arapgir köhnü üzümünden sonra aynı bültende Arapgir Belediyesinin başvurusunu yaptığı Arapgir mor reyhanı ile toplam 4 tescilin gerçekleştiğini kaydeden Öztop, yakın bir tarihte tören düzenlenerek Coğrafi İşaret Tescil Belgesi'nin kendilerine takdim edileceğini bildirdi.

Hekimhan cevizi ve Banazı karası üzümü olmak üzere 2 ürün için daha Türk Patent ve Marka kurumuna başvurduklarını hatırlatan Öztop, ürünlerin değerlendirme süreçlerinin devam ettiğini ve kısa süre içinde bunların da olumlu değerlendirilerek tescil edileceğini umduklarını ifade etti.

Kaynak: AA - Anadolu Haber Ajansı
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom