Darende'de Kütüphane Haftası kutlandı

Malatya'nın Darende ilçesinde Kütüphane Haftası törenle kutlandı.

Darende'de Kütüphane Haftası kutlandı MALATYA

Kütüphane Haftası dolayısıyla Sadrazam Mehmet Paşa İlçe Halk Kütüphanesinde tören düzenlendi. 

Darende Kaymakamı Enver Hakan Zengince, törende yaptığı konuşmada, orta çağı kapatıp yeni çağı açan bir milletin, İstanbul'u ilim merkezi haline getirmesinin, birey ve devlet olarak eğitime ne kadar önem verildiğinin bir göstergesi olduğunu söyledi. 

Cumhuriyet ile eğitime, okumaya, ilme ve irfana tekrardan hız verildiğine dikkati çeken Zengince, şöyle devam etti: 

"Artık biz bilgi çağında bulunuyoruz. Devletimizin bizlere sunduğu görsel ve yazı kaynaklar, hem devlet kurumlarına hem de ailelere bir vazife ve imkan veriyor. Tekrardan uluslararası düzeyde hak ettiğimiz yere gelebilmek dünyanın ve insanlığın kaderinin şekillenmesinde milletlerin tarihinin yeniden yazılmasında katkıda bulunabilmek için eğitim ve öğretime önem vermemize gerekiyor. Bunun içinde çokça okumamız lazım. Eğitimciler olarak hem talebelere hem de kendimize okumanın ne kadar önemli olduğunu tavsiye edip yaymamız gerekiyor. Bu sayede toplum olarak hak ettiğimiz yere tekrardan gelebiliriz." 

Sadrazam Mehmet Paşa Halk Kütüphanesi Müdürü Nevim Eryılmaz Doğan da bilginin üretilmeden tüketilemeyeceğini aktararak, "İleri toplum ve ileri demokrasinin yolunu açmak istiyorsak, kitaba ve okumaya zaman ayırmak zorundayız. Nitelikli bilgi kitap okumakla üstelik de kütüphanelerimizde ücretsiz olarak meraklılarını beklemektedir." dedi. 

Öğrenciler tarafından şiirlerin okunduğu ve tiyatro gösterisinin sunulduğu törende, kütüphaneden en çok yararlanan öğrenciler de ödüllendirildi.

Kaymakam Zengince, Özel Hacı Naciye Ateş Okulları öğretmeni Aziz Öncel'e de yazmış olduğu kitap dolayısıyla plaket takdim etti.

Tören kapsamında ayrıca öğrencilerin hafta nedeniyle hazırladığı resimlerden oluşan sergi açıldı ve kütüphaneye yeni gelen kitaplar tanıtıldı.

Etkinliğe, Kaymakam Enver Hakan Zengince'nin eşi Tuba Zengince, Cumhuriyet Savcısı Emine Örs, İlçe Milli Eğitim Müdürü Fevzi İnce, Darende Hakimi Nimet Balcı ile siyasi parti temsilcileri, kurum müdürleri ve okul müdürleri de katıldı. 

Kaynak: AA - Anadolu Haber Ajansı
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom