Gürer, artan istifalarla ilgili  Meclis Araştırması açılmasını istedi   

Gürer, artan istifalarla ilgili  Meclis Araştırması açılmasını istedi    POLİTİKA

Kalkınma Ajanslarındaki istifalar araştırılsın

CHP Niğde Milletvekili ve Tarım, Orman ve Köy İşleri Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer, Kalkınma Ajansları’nda artış gösteren istifaları Meclis gündemine taşıdı. Ömer Fethi Gürer, 26 Kalkınma Ajansı’nda son 5 yılda 765 kişinin ayrılmasının detaylı bir şekilde incelenmesi için Meclis Araştırması açılmasını istedi. 
 
5  YILDA 765 KİŞİ AYRILDI
 
CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Kalkınma Ajanslarının rakamsal boyutlarıyla ilgili değerlendirmede bulundu. CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 485’i uzman olmak üzere toplam 811 çalışanın olduğunu 26 kalkınma ajansında son 5 yılda 765 kişinin isten ayrılmasının dikkat çekici olduğuna vurgu yaptı. 
 
NİTELİKLİ ELEMAN TUTULAMIYOR
 
Nitelikli insan kaynağı ile övünülen kalkınma ajanlarında eleman tutulamamasının nedenlerini sorgulayan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, durumun incelenerek, gerekli yasal düzenlemelere zemin oluşturacak bir çalışmasının yapılması gerektiğini belirtti. 
 
CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “İşten ayrılmalar için OHAL kapsamında 667 sayılı KHK, istifa, vefat, emeklilik, iş değiştirme, evlilik ve işveren tarafından iş akdi feshi gösterilse de 2012 yılında 175, 2013 yılında 129, 2014 yılında 115, 2015 yılında 107 ve 2016 yılında 239 kişinin istifa etmesi oldukça dikkat çekicidir” dedi. 
 
PERSONEL YAPISINDAKİ KAYGANLIK 
 
Kalkınma ajanslarına bulundukları bölgeler için önemli görevler yüklendiğini kaydeden CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, personel yapısındaki kayganlığın, bu kurumların varlıklarını sürdürmeleri ve görevlerini tam anlamıyla yerine getirmeleri konusunda tehlike yaratabileceğine dikkat çekti. 
 
İSTİFALARIN NEDENLERİ ARAŞTIRILSIN
 
Bu durumun irdelenmesi gerektiğine işaret eden CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Kalkınma Ajanslarındaki bu dikkat çekici durumun irdelenmesi gereklidir. Keza OHAL süresince işten ayrılanların iş ve işlemleri ve bu anlamda oluşturulan projeler, uygulamalar ve yaşanan olumsuzluklarda irdelenmeye değerdir. Ajansların araştırma ile durumlarının kapsamlı incelenmesi ve yapısal dokuları ele alınarak bu anlamda eksikliklerin ve uygulamada karşılaşılan sorunların saptanması yapılması gereken düzenlemelere de zemin yaratılacaktır” ifadelerini kullandı. 

Kaynak:  - Bülten
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom