Gürer: “Destekleme oranı sabit kalıyor, girdi maliyeti artıyor”

Gürer: “Destekleme oranı sabit kalıyor, girdi maliyeti artıyor” POLİTİKA

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına yönelttiği soru önergesinde, üreticilere bakanlığın yaptığı destekleme oranları sabit kalırken, maliyet artışlarının getirdiği sorunu Meclis gündemine taşıdı. Gürer’in soru önergesine yanıt veren Bakan Fakıbaba, desteklemelerin bütçe olanakları doğrultusunda yapıldığını açıkladı. 
 
CHP Niğde Milletvekili  Ömer Fethi Gürer, önergesinde enflasyon ve girdi maliyetlerinde artış olmasına rağmen destek ödemelerinin sabit kaldığını belirtti. Havza Bazlı Destek Ödemelerinde pamuk ve mısır dışındaki ürünlere destek artışı yapılmadığını ve bu durumun üreticiler arasında mağduriyete neden olduğunu kaydeden Ömer Fethi Gürer, bu konuda yeni bir düzenleme yapılıp yapılmayacağını sordu. 
 
Ömer Fethi Gürer ayrıca desteklerin üretim döneminde değil de üretim dönemi sonunda verilmesinin nedeninin açıklanmasını da isteyerek, destekleme ödemelerin ne zaman yapılacağının açıklanmama nedenini sordu. 
 
Bakan Ahmet Eşref Fakıbaba ise Ülkemizde tarım sektörünün ve kırsal alanın, kalkınma plan ve stratejileri doğrultusunda geliştirilmesi ve desteklenmesi için gerekli politikaların tespit edilmesi ve düzenlemelerin yapılmasınin, 5488 sayılı Tarım Kanunu ve diğer ilgili alt mevzuat çerçevesinde yürütüldüğünü belirtti. 
 
Destekleme kalemleri ve birim miktarlarının her yıl Tarımsal Destekleme ve Yönlendirme Kurulu tarafından teknik çalışmaların değerlendirilmesi ve bütçe imkânları doğrultusunda belirlenip Bakanlar Kurulu Kararıyla yayınlandığını ifade eden Ahmet Eşref Fakıbaba, “Bu çerçevede 2017 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemelere İlişkin Bakanlar Kurulu Kararı 18.08.2017 tarihli ve 30158 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmiş olup, destekleme ödemeleri bu kapsamda yapılmaktadır” diye konuştu. 
 
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, “Belirlenen destekleme uygulamaları mücbir sebepler dışında üretim dönemi öncesinde ilan edilmektedir.
 
Üreticilerin İl/İlçe Müdürlüklerimize başvurmaları sonrasında sisteme girişleri yapılmakta, üreticilerin yer aldığı icmaller askıya çıkarılmakta ve askı sonucunda kesinleşen icmaller, İl Müdürlüklerimizce mevzuatta belirlenen takvim doğrultusunda Bakanlığımıza gönderilmesini müteakip destekleme ödemeleri gerçekleştirilmektedir” şeklinde açıklamada bulundu. 

Kaynak:  - Bülten
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom