Harput'un fethinin 932. yıl dönümü

Elazığ'daki tarihi Harput Mahallesi'nin fethi ve İslamlaşmasının 932. yıl dönümü çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Harput'un fethinin 932. yıl dönümü BÖLGE HABER

Elazığ Belediyesi ve Elazığ Kent Konseyi tarafından düzenlenen program kapsamında Balakgazi tesisleri önünde bir araya gelen Elazığlılar, mehtaran eşliğinde Sara Hatun Meydanı'na kadar yürüdü. Yürüyüş sonunda Kur'an-ı Kerim okundu. 
Elazığ Vali Vekili Mehmet Fevzi Dönmez, burada yaptığı konuşmada, Harput'un fethedildiği günden bu yana aralıksız Türklerin ve İslam'ın elinde olduğunu söyledi.
Harput'un yaşayan bir "şehir" olması için 5 yıldır mücadele ettiklerini belirten Dönmez, şöyle konuştu:
"Bu kapsamda Valiliğimizce Harput'a iki tarihi konak kazandırılmıştır. Harput'un tarihi dokusunu yeniden canlandırmak adına bunlar halkımızın hizmetine sunulmuş. Bu ve benzeri faaliyetlerle Harput'un tekrardan yaşayan bir şehir olması ve gelecek medeniyetlere tarihimizi tekrar hatırlatması için yapılan çalışmalar büyük önem arz etmektedir."
Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz ise Harput'un 4 bin yıllık bir medeniyetten geldiğini belirterek, şunları söyledi: 
"Harput bir çok ırklara, medeniyete ve dinlere ev sahipliği yapmış. Bu medeniyetlerin ve ırkların birlikte yaşama kültürünü ortaya koymuş bir hoşgörü şehridr. Harput 1085 yılında fethedildiğinde Anadolu'nun İslamlaşmasının başlangıç noktası olmuştur." 
Programda sanatçı Ahmet Yüce tarafından ilahelir seslendirildi ve aşure ikramı yapıldı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom