Iğdır'da 5 bin 482 kuş halkalandı

Iğdır'da 5 bin 482 kuş halkalandı

Iğdır Orman ve Su İşleri Şube Müdürü Türkoğlu, "Bu sezon halkalama yapılan 88 günde 97 farklı türden toplam 6 bin 193 kuş yakalandı. Dönem içerisinde 5 bin 482 kuşa halka takıldı"

"97 kuş türünden kızıl şahin, alaca baykuş, karaboğazlı dağ bülbülü ve kara iskete burada ilk kez görüldü ve halkalandı"

Türkiye'nin en önemli kuş halkalama istasyonlarından Iğdır Aras Kuş Araştırma ve Eğitim Merkezinde bu sezon 5 bin 482 kuşun halkalandığı bildirildi.

Iğdır Orman ve Su İşleri Şube Müdürü Mete Türkoğlu yaptığı yazılı açıklamada, Tuzluca ilçesi Yukarı Çıyrıklı köyündeki Aras nehri kıyısında yer alan Iğdır Aras Kuş Araştırma ve Eğitim Merkezinde 2017 kuş halkalama sezonunun bugün sona erdiğini ifade etti.

Türkoğlu, bölgede Iğdır Aras Kuş Araştırma ve Eğitim Merkezi, Iğdır Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü, Kars Kafkas Üniversitesi Kuş Uygulama ve Araştırma Merkezi görevlilerince 14 Ağustos-21 Kasım arasında halkalama çalışması yapıldığını belirterek, şu bilgileri paylaştı:

"Bu sezon halkalama yapılan 88 günde 97 farklı türden toplam 6 bin 193 kuş yakalandı. Dönem içerisinde 5 bin 482 kuşa halka takıldı. 711 kuş ise kontrol ya da aynı dönem içerisinde tekrar yakalanan kuş olarak kayıt altına alındı. 97 kuş türünden kızıl şahin, alaca baykuş, karaboğazlı dağ bülbülü ve kara iskete burada ilk kez görüldü ve halkalandı."

Türkoğlu, bu yılki çalışmalarda en fazla halkalanan kuş türünün sırasıyla mavigerdan, kırkırlangıcı ve çıvgın olduğunu söyledi.

Kaynak: AA - Anadolu Haber Ajansı
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom