Kayısıda kükürt oranlarına ilişkin çözüm bulacağız

Kayısıda kükürt oranlarına ilişkin çözüm bulacağız POLİTİKA

Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci, "Kayısının tarladan sofraya gelene kadar izlenebilirliğinin sağlanması gerekiyor"

"Kayısıda kükürt oranlarına ilişkin üreticilerimizi de işletmecilerimizi de sevindirecek bir çözüm bulacağız"

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, kayısının tarladan sofraya gelene kadar izlenebilirliğinin sağlanması gerektiğini belirterek, "Kükürt oranlarına ilişkin üreticilerimizi de işletmecilerimizi de sevindirecek bir çözüm bulacağız." dedi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, Malatya Kayısı İşletmeleri Derneği (MAKİD) Başkanı Rahmi Semiz ve dernek üyeleri, Bakan Tüfenkci'yi makamında ziyaret etti.

Malatya kayısısının izlenebilirliğinin sağlanması ve kükürt oranlarına gelen cezaların kaldırılması için gerçekleştirilen görüşmede, Semiz, kayısıdan geçimini sağlayan 40 bin ailenin olduğu Malatya'da işletmecilerin sorun nedeniyle iç pazarda iş yapamadıklarını belirtti ve konuya ilişkin çözüm beklentilerini aktardı.

Bakan Tüfenkci de kayısının tarladan sofraya gelene kadar izlenebilirliğinin sağlanması gerektiğine dikkati çekerek, uygun kükürtleme yöntemi yapılması için üreticilere eğitim verilebileceğinin altını çizdi.

Kükürtün ocakta yakmak yerine gaz olarak kullanılabileceğini ve gaz cihazlarının üreticiye hibe yöntemiyle dağıtabileceğini belirten Tüfenkci, şunları kaydetti:

"Hem üreticimizi hem kayısıyı pazarlayan işletmecilerimizi mağdur etmeden çözüme yönelik adım atıyoruz. Malatya, dünya kuru kayısı üretiminde yaklaşık yüzde 80'lik paya sahip. Malatya’nın aşı, ekmeği olan kayısının dünyada da hakettiği yere gelmesi için çalışıyoruz. Dış pazarları genişletmeyi düşünürken iç pazarı da göz ardı edemeyiz. Kükürt oranlarına ilişkin üreticilerimizi de işletmecilerimizi de sevindirecek bir çözüm bulacağız."

Kaynak: AA - Anadolu Ajans
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom