Mal canın yongası

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala Aydın’da kurbanlıkları pazara çıkaran vatandaşlar, hayvanların başında yatıp kalkıyor. Ekmek parası için zor şartlarda hayat sürdürdüklerini belirten çobanlar, satışlardan da umutsuz olduklarını...

Mal canın yongası TÜRKİYE

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala Aydın’da kurbanlıkları pazara çıkaran vatandaşlar, hayvanların başında yatıp kalkıyor. Ekmek parası için zor şartlarda hayat sürdürdüklerini belirten çobanlar, satışlardan da umutsuz olduklarını belirttiler.

Aydın’da geçtiğimiz yıllara oranla daha az sayıda hayvanın geldiği kurbanlık pazarında gece manzaraları çobanların zorlu hayat mücadelelerini gözler önüne seriyor. Hırsızlık riskine karşı hayvanların başında yatıp kalkan çobanlar kendi aralarında geceleri nöbetleşe uyuyor. Birçoğu hayvanların başında saman balyalarının üzerine yatıp kalkan çobanlar, Kurban Bayramı’na kadar zor bir süreç yaşamaya hazır olduklarını ancak bekledikleri satışların olmadığını söylediler.

Bu yıl pazarın çok zayıf olduğunu ve bekledikleri satışları yapamadıklarını belirten çobanlardan Berkan Kancı, nöbetçi çoban olarak geceyi pazara getirdiği hayvanların başında geçirdi. Ekmek parası için geceleri uyumadan geçirdiklerini belirten Cengiz Aydoğdu ise, “Ekmek parası için hayvanların başında beklemek zorundayız. Ama kolay değil. Pazar iyi değil. Bugün hiç satış yapamadık. Vatandaş uygun fiyata almak istiyor. Biz de masrafları kurtarmaya çalışıyoruz. Hırsızlık olayları ve mallarının boşanıp çevreye zarar vermemesi için geceleri de uyanık kalmak zorundayız” dedi.

Kurban Bayramı’na 4 gün kaldığını ve son güne kadar ümitlerini koruyacaklarını belirten çobanlar her bütçeye uygun kurbanlık bulunduğunu ancak şu ana kadar satışların çok düşük olduğunu belirttiler.
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom