Malatya'da nevruz çiçekleri açtı

Malatya'nın Hekimhan ilçesinde baharın habercisi ve şifalı olduğuna inanılan "nevruz çiçekleri" açmaya başladı.

Malatya'da nevruz çiçekleri açtı MALATYA

Her yıl mart ayının ortalarında karların erimesiyle dağların yamaçlarında yüzünü gösteren nevruz çiçekleri, bu sene hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle Malatya'nın Hekimhan ilçesinde erken açtı.

İlçeye bağlı Kocaözü Mahallesi'nde bir gelenek olarak yaşatılan "nevruz toplama" etkinliği mahallenin yüksek kesimlerinde, çocukların da katılımıyla yapıldı.

Dağda çocuklarıyla nevruz toplayan mahalle sakini Ziya Doğan, nevruzların çiçek açtığı anda çiftçilerin kışının da bittiğini kaydetti.

Nevruz toplamanın geçmişten gelen güzel bir gelenek olduğunu aktaran Doğan, şunları söyledi:

"Biz dağları süsleyen bu güzel çiçekleri toplamayı bir etkinlik olarak görüyoruz. Ailece dağlara çıkarak burada nevruz topluyoruz. Hoş kokusu ve güzel görüntüsüyle bizleri etkiliyor. Topladığımız bu nevruzları evimize, eşimize götürüyoruz. Onlar da bir bardağın içerisine koyarak odamızın güzel kokmasını sağlıyorlar. Bir süre suda yaşamaya devam eden nevruz, bu sırada etrafına kokusunu yayıyor. Bağa bahçeye gidip geldikçe yine toplayıp getiriyoruz ve bu şekilde solana kadar devam ediyor." 

Kaynak: AA - Anadolu Ajans
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom