Malatya'da suya ve ulaşıma zam yok

Malatya'da 2018 yılında içme suyu ile toplu taşıma ücretlerine zam yapılmayacağı bildirildi.

Malatya'da suya ve ulaşıma zam yok MALATYA

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, yaptığı yazılı açıklamada, büyükşehir statüsüne geçilmesinin ardından 305 milyon liralık yatırımla kentte bin 575 kilometre içme suyu, 668 kilometre de kanalizasyon ve yağmursuyu hattı olmak üzere 2 bin 433 kilometrelik bir altyapı hizmeti gerçekleştirdiklerini belirtti.

Kayıp kaçak suyla mücadele konusunda Türkiye'de birinci olduklarını aktaran Çakır, 680 kilometre su şebekesinin tarandığını ve 210 bin kişinin günlük su ihtiyacına tekabül eden saniyede 486 litre suyun sisteme kazandırıldığını kaydetti.

Türkiye'deki 30 büyükşehir içerisinde en ucuz suyun kullanıldığı 5 şehirden birinin Malatyaolduğuna değinen Çakır, 13 aydır suya zam yapmadıklarını, 2018 yılında da suya zam yapmayacakları belirtti.

Çakır,  2018 yılında toplu taşıma bilet ücretlerine de zam yapmama kararı aldıklarını kaydetti. 

Toplu taşıma hizmetinde emekli, öğretmen ve imamların indirimli kartlarının iptalinin yasal bir zorunluluktan kaynaklandığını hatırlatan Çakır, şunları aktardı:

"4736 Sayılı Kanun'un 1. maddesinde belediyelerin veya işletmelerinin, iştiraklerinin işlettiği toplu taşıma araçlarında kimlerin indirimli veya ücretsiz taşınacağını açıkça belirtilmiştir. Belediyemiz tarafından daha önce uygulanan 65 yaş altı emekli, öğretmen ve imamlar için uygulanan indirimli kartlar, vergi müfettişleri tarafından mahkemeye taşınmış olup, 65 yaş altı emekli, öğretmen ve imamlara indirimli kart verilmesinin mümkün olmadığı yerel mahkemece karara bağlanmıştır." 

Kaynak: AA - Anadolu Haber Ajansı
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom