Malatya’dan Arakan Müslümanlarına yönelik katliama tepki

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Sami Payza, Myanmar devletinin Arakanlı Müslümanlara uyguladığı insanlık dışı katliamı sert şekilde kınadı.

Malatya’dan Arakan Müslümanlarına yönelik katliama tepki

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Sami Payza, Myanmar devletinin Arakanlı Müslümanlara uyguladığı insanlık dışı katliamı sert şekilde kınayarak, “Özellikle İslam ülkeleri, Birleşmiş Milletler (BM) gibi kurumları harekete geçirip bu insanların korunması için daha fazla çaba sarf etmelidir” dedi.

Sami Payza, katliamın durdurulması için uluslararası kuruluşlara da çağrıda bulunarak, "Myanmar’ın Arakan bölgesinde yaşanan zulüm kaygı verici ve insanlık onuru ayaklar altında çiğneniyor. Arakan’daki Müslümanlar en temel insani haklardan mahrumlar. Bu noktada uluslararası kamuoyuna büyük bir sorumluluk düşüyor. Maalesef dünya Myanmar’a, kör ve sağır. Duymuyor ve görmüyor. Özellikle İslam ülkeleri daha duyarlı davranarak, Birleşmiş Milletler (BM) gibi kurumları harekete geçirip bu insanların korunması için daha fazla çaba sarf etmelidir. Müslümanların sessizliği hepimizi yürekten incitiyor ve yaralıyor” dedi.

Dünyanın neresinde olursa olsun yaşanan katliam ve insan hakkı ihlallerini ayrım yapmaksızın kınadığını vurgulayan Payza, “Barış içinde birlikte yaşamamız için bütün Müslüman ülkeler, zulümlerin ortadan kaldırılması amacıyla birlik ruhuyla hareket etmelidir, bunun aksi herhangi bir alternatif söz konusu olamaz. Tek suçları Müslüman olmak olan bu insanların maruz kaldıkları zulümden ve katliamdan kurtarmak için İslam ülkeleri daha yüksek sesle sorunu dünya gündemine taşımalıdırlar” şeklinde konuştu.

Payza, katliama tepki vermek için bütün Müslümanları, Birleşmiş Milletlerin resmi internet sitesi olan http://www.un.org/en/contact-us adresine e-mail atmaya davet ederek, “Birleşmiş Milletleri, Arakan’da yaşanan insanlık dışı katliamı durdurmaya çağırıyoruz” diye konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom