Nadir bulunan mermerin atıkları süs eşyasına dönüşüyor

Dünyada nadir bulunan ve Türkiye'de sadece Elazığ'da çıkarılan vişne mermerinin atıkları, El Sanatları Eğitim Merkezi'nde açılan kursta, süs eşyası ve aksesuar olarak değerlendiriliyor

Nadir bulunan mermerin atıkları süs eşyasına dönüşüyor BÖLGE HABER

Merkez Müdürü Aktar, ''Amacımız sadece atıkların değerlendirilmesi değil, atıkları değerlendirilirken milli ekonomiye ve istihdama yönelik çalışmalar da yapmak"
Elazığ El Sanatları Eğitim Merkezi'nde kursiyer olan üniversite öğrencileri, dünyada nadir bulunan ve Türkiye'de sadece Elazığ'da çıkarılan vişne mermerinin atıklarından süs eşyası ve aksesuar yapıyor.
Elazığ El Sanatları Eğitim Merkezi'nde açılan mermer işlemeciliği kursuna katılan üniversite öğrencilerinin yaptığı çeşitli süs eşyası ve aksesuarlar ilgi topluyor.
İŞKUR destekli kursu katılan 20 kursiyer, mermer fabrikaları ile atölyelerden aldıkları vişne mermerinin atıklarından el aletleri ve makine yardımıyla çeşitli ürünler ortaya çıkararak geri dönüşümün önemine dikkati çekmeyi amaçlıyor.

Üniversiteli kursiyerlerin vişne mermeri atıklarından yaptıkları süs eşyaları, portreler, uçak ve iş makinesi modelleri, çanak ve çömlekler, vazolar, isimlik, kalemlik, sehpa ve şömine gibi ürünler görenlerin dikkatini çekiyor.
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Elazığ El Sanatları Eğitim Merkezi Müdürü Haydar Aktar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, açtıkları kursta yapılan çalışmalar ile hem Elazığ'ın vişne mermerini tanıtmayı hem de geri dönüşümünün önemine dikkati çekmeyi amaçladıklarını belirtti.
Kurs kapsamında ayrıca üniversite öğrencisi kursiyerlerin eğitimlerini daha rahat tamamlamaları için maddi destek de sağladıklarını ifade eden Aktar, '''Amacımız sadece atıkların değerlendirilmesi değil, atıkları değerlendirilirken milli ekonomiye ve istihdama yönelik çalışmalar da yapmak. Kursiyerlerimize harçlık bazında destek veriyoruz. Ürünlerin satışından ise döngü halinde kurumumuza katkı sağlıyoruz.'' dedi.
Kursiyerlerden Fırat Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Enerji Sistemleri Bölümünde okuyan Sinan Kaplan da vişne renkli mermerin damarlı yapısı ve rengiyle dekoratif amaçlı olarak yoğun ilgi gördüğünü dile getirdi.

Amaçlarının üniversite öğrencileri olarak bu kadar ilgi gören mermerin atıklarından farklı ürünler ortaya koyarak hem geri dönüşümün önemine dikkati çekmek hem de el becerilerini geliştirmek olduğunu aktaran Kaplan, ürünleri atık malzemelerden yaptıklarını anlattı.
Kaplan, "Atıklardan sadece çöp değil başka şeylerin de çıkabileceğini gösteriyoruz.'' diye konuştu. 
Mekotronik Mühendisliği Bölümünde okuyan Yusuf Karabulut ise çevreye bırakılan atık malzemelerin olumsuz etkilerinden dolayı dünya genelinde geri dönüşümün öneminin giderek arttığını belirtti.

Bir çok atık malzemenin kimyasal ve fiziksel işlemlerle tekrar kullanılabilir hale getirebildiğini ya da daha farklı şekillerde değerlendirebildiğini aktaran Karabulut,
ortaya koydukları çalışmalarla hem mermeri sanatla buluşturduklarını hem de geri dönüşüme dikkati çektiklerini anlattı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom