Öğretmen’e Vitrin Oluşturulmaz

Tüm veliler çocuklarının başarılı ve ilgili bir öğretmene denk gelmesini ister ancak unutmamalıyız ki tüm Öğretmenlerimiz değerli,başarılı ve ilgilidir… Öğretmenin şevkini kırmayalım.

Öğretmen’e  Vitrin Oluşturulmaz ÖZEL HABER

Milli Eğitim Bakanlığı ( MEB) 2017-2018 eğitim öğretim yılı için ilk defa okula başlayacak anasınıfı, ilkokul 1. sınıf ve ortaokul 5. sınıf öğrencileri için kayıt yaptırılması gereken okulları adres bilgilerine göre belirledi. Ancak , öğrenim hayatına ilk defa başlayacak olan öğrencilerin velileri "Çocuğum hangi okula kayıtlı?" sorusuna yanıt ararken bir taraftan da hangi öğretmene düşecek acaba endişesi yaşamaya başladı. 
Mevcut yasa,yönetmelik ve diğer mevzuata göre velinin öğretmen seçme; okullara kayıtlar başladıktan sonra okul seçme hakkı (özel okul hariç) dahi yoktur. Tüm veliler okul ve öğretmen seçebilmeyi ister ama eğitim öğretim anlamında, davranış anlamında, veli-öğretmen ilişkileri anlamında sıkıntıya girmeyi istemez.
Ancak parası olan, çevresi olan, gücü olan veli bir şekilde okulu da, öğretmeni de seçiyor. Öğretmenin velinin tercihine göre belirlemesinin  ne gibi artılar veya eksiler oluşturabileceği hususuna dikkat etmek zorundayız.  1. sınıfların uyum programı Eylül 2017'de başlayacağı için öğrencilerin şubeleri ve öğretmenleri  okul yönetimi tarafından okullar açılmadan önce belirlenecek olmasına  ve Yönetmeliğin izin verdikleri dışında hiçbir kişi veya gruba ayrıcalık tanınmayacağı konusunda  net açıklamalar yapılmasına rağmen bazı öğretmenlerin öne çıkarılarak vitrin oluşturulduğunu görüyoruz …
Sonuç olarak  1. sınıf kayıtlarında bir kısım okullarımızda velilerimizin öğretmen seçimlerinden dolayı oluşan yığılmayı  sona erdirmek , tembel-çalışkan sınıf algısını yok etmek, öğretmenlerin başarılı sınıflara daha fazla yoğunlaşması, akademik başarısı düşük sınıflara ise ilgisinin azalmasına engel olmak için Öğrenci Şube Belirleme Komisyonu kurularak komisyon tarafından okul idaresince belirlenen bir tarihte, önceden velilere gerekli duyurunun yapılarak, öğrenci velilerinin huzurunda kura ile okula yeni kayıt olan öğrenci şubelerinin ve ilkokul birinci sınıfı okutacak öğretmenlerin şubelerinin noter huzurunda yine kura ile belirlenmesi hususunda gereken çalışmanın ciddi anlamda yapılması ve bu adaletsizliğin önüne geçilmesi şarttır.
Tüm veliler  çocuklarının başarılı ve ilgili bir öğretmene denk gelmesini  ister ancak unutmamalıyız ki tüm Öğretmenlerimiz değerli,başarılı ve ilgilidir… Öğretmenin şevkini kırmayalım.  
HABER:FİLİZ YAVUZKURT
 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom