Taşevler Barajı ile 7 bin 700 dekar zirai arazi sulanacak

DSİ Genel Müdürü Murat Acu, Akçadağ Taşevler Barajı ile 7 bin 730 dekar zirai arazinin sulanmasının sağlanacağını söyleyerek, barajda gövde dolgu çalışmalarının devam ettiğini belirtti.

Taşevler Barajı ile 7 bin 700 dekar zirai arazi sulanacak MALATYA

DSİ Genel Müdürü Murat Acu, Akçadağ Taşevler Barajı ile 7 bin 730 dekar zirai arazinin sulanmasının sağlanacağını söyleyerek, barajda gövde dolgu çalışmalarının devam ettiğini belirtti.

DSİ, Malatya’ya yaptığı yatırımlarla münbit toprakları su ile buluşturmaya, vatandaşlara içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Bu kapsamda, Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun talimatıyla başlatılan ve büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenen “ 1071 Gölet ” projesi kapsamında çalışmalarına hızla devam edilen Malatya Akçadağ Taşevler Barajı ile 7 bin 730 dekar zirai arazinin sulanmasının sağlanacağı ifade eden DSİ Genel Müdürü Murat Acu, barajda gövde dolgu çalışmalarının sürdüğünü kaydetti. Ön yüzü membran kaplı kaya dolgu tipinde inşa edilen ve temelden yüksekliği 51 metre olan barajın tamamlanması ile 2017 birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık 7 milyon 343 bin 500 TL katkı sağlamasının hedeflendiğini aktaran Acu, “Projenin tamamlanması ile birlikte bölgede tarıma dayalı sanayi gelişecek olup bu da bölge halkının sosyo-ekonomik olarak gelişim göstermesine olanak sağlayacak ve refah düzeyini artıracaktır” şeklinde konuştu.

Baraj projesinin yapılmasında büyük destekleri olan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’na teşekkür eden Acu, barajın Malatya’ya hayırlı olmasını diledi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom