• Haberler
  • Siyaset
  • Ağbaba 'Orta Hasarlı Binalar İçin Ruhsat Süresi Yıl Sonuna Kadar Uzatılmalı'

Ağbaba 'Orta Hasarlı Binalar İçin Ruhsat Süresi Yıl Sonuna Kadar Uzatılmalı'

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, 'Ek süre verilmezse orta hasarlı tüm binaların tamamı ağır hasarlı sayılacak. Binlerce Malatyalının hak kaybı yaşamaması ve mağdur olmaması için ruhsat süresi yıl sonuna kadar uzatılmalıdır' dedi.

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, “Ek süre verilmezse orta hasarlı tüm binaların tamamı ağır hasarlı sayılacak. Binlerce Malatyalının hak kaybı yaşamaması ve mağdur olmaması için ruhsat süresi yıl sonuna kadar uzatılmalıdır” dedi.

5 NİSANDA SÜRE BİTTİ AMA…
İçişleri Bakanlığı yayınladığı genelge ile orta hasarlı binalarla ilgili 5 Nisan’a kadar belediyelerden güçlendirme yapı ruhsatı almaları zorunluluğu getirilmişti. Genelgeye göre hasarlı binalarını güçlendirmek isteyen yurttaşlar, devletin atadığı yapı denetim şirketleriyle anlaşarak 5 Nisan’a kadar başvuru yapmazlarsa evleri ağır hasarlı bina kabul edilip yıkılacak. Ancak , kağnı hızında ilerleyen bürokrasi süreci, belediyelerin ipe un seren uygulamaları, artan inşaat maliyetleri üst üste gelince ruhsat alan bina sayısı yok denecek kadar az kaldı.

BİNLERCE MALATYALI MAĞDUR OLACAK
Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, “ Malatya’da yapılan hasar tespit çalışmalarında 2 bin 532 binaya ‘orta hasarlı’ raporu verildi. Daha önce de dile getirdiğimiz gibi İş yoğunluğundan projelerin yetişmesi çok zor. Ruhsat süresi ise çok kısa. Zaman darlığının etkisi ve firma azlığı nedeniyle insanlar, evleri yıkılır korkusuyla çok yüksek rakamlarla firmalarla anlaşmak zorunda kaldı. Ancak yüzlerce bina halen ruhsat için başvuru yapabilmiş değil. Orta hasarlı olup ağır hasar raporu verilen binalara itirazlarla ilgili yargı süreci devam ettiğinden, bu durumdaki binalar için 5 Nisan’a kadar başvuru yapılıp ruhsat alınması da mümkün olmadı.Ek süre verilmezse orta hasarlı tüm binaların tamamı ağır hasarlı sayılacak. Binlerce Malatyalının hak kaybı yaşamaması ve mağdur olmaması için ruhsat süresi yıl sonuna kadar uzatılmalıdır” dedi.

Bakmadan Geçme