• Haberler
  • Siyaset
  • Ağbaba, TMO Malatyalı kayısı üreticisine sırtını çevirdi.

Ağbaba, TMO Malatyalı kayısı üreticisine sırtını çevirdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba Akçadağ Ziraat Odasını ziyaret ederek, Malatya'da kayısı üreticilerinin sorunları hakkında değerlendirmelerde bulundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba Akçadağ Ziraat Odasını ziyaret ederek, Malatya’da kayısı üreticilerinin sorunları hakkında değerlendirmelerde bulundu. Aağbaba’’ Malatya’da büyük bir deprem yaşanmasına rağmen, Malatya’nın sesini bütün bir dünya duydu bir tek TMO duymadı. Enkaz altında kalan kayısıların alımını belediyelerimiz üstlendi’’ dedi.

Akçadağ Ziraat odası başkanı Mehmet İnan; kayısı da alan bazlı destek verilmeli.

Bizim istediğimiz alan bazlı destektir. Dönüm başına ücret verilmesidir. Malatya’nın genelinde bunun uygulanmasını istiyoruz. Şimdiye kadar bunu hiç kimse vaat etmedi. Malatya için bu gereklidir. Çünkü kayısı yandığında başka destek yok ama alan bazlı destek olduğunda en azından üretici mazotunu, gübresini ve diğer masraflarını karşılamış olur.

Bir diğer konuda da TMO’nun alımı.2021 bir alım yapıldı ama bu yıl ne bir alım yapıldı ne de bir fiyat açıklaması yapıldı. Ayrıca TARSİM üreticilerin sırtında bir kamburdur ve yeniden düzenleme yapılması. Ürün bazlı TARSİM yapılırsa kayısı da buna göre prim ödenmesi lazım ama kayısı olmazsa TARSİM üreticilere ödeme yapsın. Yine bu yıl manolya ağaçları etkilendi. TARSİM desteği manolya hastalığı için de verilmelidir.

Ağbaba; TMO Malatyalı kayısı üreticisine sırtını çevirdi.

TMO 2021 yılında büyük bir görkemle AKP vekilleri kayısı alımı yapacağını açıkladı. Ancak 2022 de bir alım yapılmadı. Malatya’da büyük bir deprem yaşanmasına rağmen, Malatya’nın sesini bütün bir dünya duydu bir tek TMO duymadı. Ben bu durumu günlerden beri dile getiriyorum ama bu konu ile ilgili herhangi bir adım atılmadı.Depremde enkaz altında kalan kayısılarımızın bir kısmını belediyelerimiz aldı ama dediğimi gibi TMO halen bir açıklama yapmadı. Ankara BüyükŞehir Belediyemiz ellerinde kayısı kalan esnafımıza yer vererek, esnafımızın kayısılarını satmasını sağladı.

TARSİM yıllardır beri üreticinin kanayan yarısıdır. Prim oranlarının yüksek olması önemli bir problem. Malatya’da manolya hastalığından kaynaklı kayısıların yüzde 70’inin yandığı ifade ediliyor. TARSİM’in muhakkak bu zararlara ödeme yapması gerekiyor. Alan bazlı tarımsal destek bizim hükümet programımız da var. İktidara geldiğimiz de alan bazlı destek konusunda çalışma yapacağız. İktidara geldiğimizde mazotta KDV’yi kaldıracağız, çiftçilerin kredi borçlarının faizlerini sileceğiz, gübre ve ilaç desteği vereceğiz ve çiftçilere yönelik yapılmış olan haciz işlemleri kaldırılacak.

Bakmadan Geçme