• Haberler
  • Siyaset
  • Başkan Kızıldaş'ı YSK da Tamam Dedi: Bağımsız Aday Kızıldaş

Başkan Kızıldaş'ı YSK da Tamam Dedi: Bağımsız Aday Kızıldaş

Malatya İl Seçim Kurulu'ndan Sonra YSK da Mehmet Kızıldaş'ın Arguvan Bağımsız Belediye Başkan Adaylığı'nı Tescil Etti

Malatya İl Seçim Kurulu’ndan Sonra YSK da Mehmet Kızıldaş’ın Arguvan Bağımsız Belediye Başkan Adaylığı’nı Tescil Etti

CHP Malatya İl Örgütünün Demokrasiye Karşı Kumpas Girişimi Bu Defa da YSK’da Mahkûm Edildi

Cumhuriyet Halk Partisi’nin, Bağımsız Arguvan Belediye Başkan Aday Adayı Mehmet Kızıldaş’ın adaylığının iptali için yürüttüğü antidemokratik ve faşizan çabası, Malatya İl Seçim Kurulu’ndan sonra, bu defa da Yüksek Seçim Kurulu tarafından hukuksuz bulunarak reddedildi.

CHP Malatya Milletvekili ve CHP Malatya İl Örgütü’nün talimatıyla yürütüldüğü açık olan ve Arguvan halkının özgürce tercih yapabilmesini engellemeye yönelik girişim kapsamında, CHP Arguvan İlçe Başkanlığı, Mehmet Kızıldaş’ın Arguvan Bağımsız Belediye Başkan Adaylığını tescil eden Malatya İl Seçim Kurulu’nun 27 Şubat 2024 tarihli Kararına itiraz ederek, Yüksek Seçim Kurulu’ndan bu kararın kaldırılmasını ve Mehmet Kızıldaş’ın adaylığının iptalini talep etti.

Yüksek Seçim Kurulu, CHP Arguvan İlçe Başkanlığı’nın; Mehmet Kızıldaş’ın Bağımsız Arguvan Belediye Başkanlığı’nı onaylayan Malatya İl Seçim Kurulu’nun 27 Şubat 2024 tarihli kararına yaptığı itirazı hukuka aykırı bularak ‘jet hızıyla’ görüşerek reddetti.

YSK, CHP’nin İtirazını Jet Hızıyla Görüştü ve Reddeti

Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Ahmet Yener imzasıyla ilgili yerlere tebliğ edilen 28 Şubat 2024 tarihli, Yüksek Seçim Kurulu yazısında “(…) Arguvan Bağımsız Belediye Başkan Adayı Mehmet Kızıldaş’ın adaylığının düşürülmesine karar verilmesinin istenilmesi üzerine, ilgi (b)’de kayıtlı Kurulumuzun kararı ile Malatya İl Seçim Kurulunun 27.02.2024 tarihli ve 2024/7 sayılı kararına karşı yapılan itirazın reddine karar verilmiştir” denildi.

YSK Kararları Kesin

Yüksek Seçim Kurulu kararlarına karşı itiraz edilemiyor; bu nedenle YSK’nın Mehmet Kızıldaş’ın adaylığını tescil eden kararı ‘kesinlik’ taşıyor

Arguvan Belediye Başkanı ve Arguvan Bağımsız Belediye Başkan Adayı Mehmet Kızıldaş, YSK Kararının kendisine tebliğ edilmesinden sonra yaptığı açıklamada, “CHP Malatya İl Örgütü ve CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Malatya İl Seçim Kurulu’nun kendilerine verdiği hukuk dersinden gerekli çıkarımı yapamamış olmalılar ki demokrasiye karşı kumpas girişimlerini bu defa da Yüksek Seçim Kurulu’na taşıdı. Yüksek Seçim Kurulu da Malatya İl Seçim Kurulu’nun kararını onaylayarak, CHP’nin adaylığımızın düşürülmesine yönelik talebini son derece hızlı biçimde karara bağladı ve reddetti. Veli Ağbaba ve CHP İl Yönetimi, Arguvan halkının 31 Mart yerel seçimlerinde Arguvan halkının özgürce tercih yapabilmesini engellemek konusunda üstlendiği antidemokratik misyonlarında başarısız oldu ve bir kez daha Türk Yargısı tarafından tarih önünde mahkûm edildi” dedi.

Kızıldaş, Arguvan Halkına Seslendi: Yüce Türk Yargısı Hukuk Tanımaz Veli Ağbaba ve Ekibine Gerekli Dersi Verdi; Şimdi Sıra Sizde; Son Dersi de 31 Mart’ta Siz Vereceksiniz

Açıklamasında, Arguvan halkına seslenen Bağımsız Arguvan Belediye Başkan Adayı Mehmet Kızıldaş, “Saygıdeğer Arguvanlı hemşehrilerim; 31 Mart  seçimlerinde hukuk tanımazlara, sizin özgür iradenize ipotek koymaya çalışanlara, siyasi tercihlerinize nobran biçimde saygısızlık yapanlara ve saldırıanlara Yüce Türk Yargısı gerekli dersi verdi. Şimdi sıra sizde; son dersi de 31 Mart yerel seçimlerinde siz vereceksiniz. Hep birlikte, tek yürek Arguvan’a hizmet etmek yolunda hiçbir engele takılmadan yolumuza devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Bakmadan Geçme