Çalık: 14 Mayıs'ta Türkiye yüzyılını inşa edeceğiz

AK Parti Malatya İl Başkanlığı tarafından teşkilat binasında düzenlenen halk günü toplantısına katılan Çalık, Türkiye ve Malatya gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Çalık: 14 Mayıs'ta Türkiye yüzyılını inşa edeceğiz

AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, “14 Mayıs’ta Türkiye yüzyılını inşa etmek için, Türkiye Cumhuriyeti’nin yüzüncü yılında Türkiye yüzyılını inşa etmek üzere seçime gideceğiz ve ‘sözde, kararda milletin’ diyeceğiz” dedi. 

AK Parti Malatya İl Başkanlığı tarafından teşkilat binasında düzenlenen halk günü toplantısına katılan Çalık, Türkiye ve Malatya gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 


“2 MİLYON 250 BİN KİŞİ EYT’DEN FAYDALANACAK”
Milletvekili Çalık, milyonların beklediği emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili düzenlemenin TBMM AK Parti Grubunda imzaya açıldığını kaydederek, “İmzaların tamamlanmasının ardından teklif, kısa süre içinde Meclis Başkanlığına sunulacak. EYT düzenlemesinde yaş şartı aranmayacak, 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigorta girişi olan yaklaşık 2 milyon 250 bin kişi yararlanacak. Emeklilik için, 5 bin prim gün sayısının tamamlanmış 5 olması, kadınlarda 20 yıl, erkeklerde 25 yıl hizmet şartının sağlanması gerekiyor. EYT'lilere ilk maaşın 1 Mart'ta ödenmesi için bakanlıklarımız çalışmalarını sürdürüyor” diye konuştu. 

Sözleşmelilere kadro konusuna da değinen Çalık, “Kamuda çalışan 458 bin 615 sözleşmeliye kadro verilmesini öngören Devlet Memurları Kanunu ve Bazı Kanunlar ile 663 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi” dedi. 

“BAŞÖRTÜSÜYLE İLGİLİ ANAYASA DEĞİŞİKLİK TEKLİFİNİ MECLİSİMİZDEN GEÇİRECEĞİZ”
Çalık, başörtüsüyle ilgili anayasa değişiklik teklifinin Anayasa Komisyonu tarafından görüşüldüğünü ifade ederek, şunları söyledi:
“Allah nasip ederse meclisimizden geçireceğiz. O zaman insanların samimiyetini göreceğiz. Komisyondan çekilen muhalefetin, meclis genel kurulunda ne yapacağını hep birlikte izleyeceğiz. Yasa değişikliği yapmak isteyen ve ‘Bu konuda teklif verelim’ diyenlerin samimiyetini bir kez daha milletimiz görecek.”

“14 MAYIS’TA TÜRKİYE YÜZYILINI İNŞA EDECEĞİZ”
‘Türkiye Yüzyılı’ ile ilgili çalışmalar yaptıklarını dile getiren Çalık, “Türkiye’nin birinci AK Partili 20 yılının icraatlarını milletimiz ve tüm dünya gördü. Türkiye yüzyılında ikinci AK Partili yılları Cumhur İttifakı ile birlikte inşa edeceğimiz Türkiye’mizi sizlerle bundan sonra da paylaşacağız. Bütün dünya Türkiye’deki seçim tarihini bekliyordu. Normalde haziranda yapılması gereken seçimin 14 Mayıs’ta yapılması için açıklamasını yaptı. 14 Mayıs’ta Türkiye yüzyılını inşa etmek için, Türkiye Cumhuriyeti’nin yüzüncü yılında Türkiye yüzyılını inşa etmek üzere seçime gideceğiz ve ‘sözde, kararda milletin’ diyeceğiz” ifadelerini kullandı.

“ALTIN GÜNÜ MASASI 11 KEZ TOPLANDILAR, ADAYLARINI BİLE BELİRLEYEMEDİLER”
Milletvekili Çalık, altılı masayı ‘altın günü’ masası olarak nitelendirerek, şunları söyledi:
“Seçim tarihi için gün verilirken AK Parti, Cumhur İttifakı ve her şeyin ötesinde Recep Tayyip Erdoğan karşıtlığı üzerinden bir araya gelen altın günü masası var. Altılı altın gün masası kurulalı bir yıl oldu ve herkes ‘Altılı masa ne yapacak?’ diye bekliyordu. 348 gündür 11 kez hiçbir gündem hatta adaylarını bile belirleyemeden toplanıp, dağıldılar. Bunların tek ortaklığı Recep Tayyip Erdoğan düşmanlığı. Kin, nefret, rekabet ve her biri pozisyonlarına pozisyon katmak için kendi dertlerine düşmüş vaziyetteler. Sadece kaos ve kriz üretiyorlar. 11 kez toplandılar, yine adaylarını açıklayamadılar. Altılı masa seçime kadar aday açıklamasını başarabilir mi bilmiyoruz. Cumhurbaşkanımızın yeniden adaylığı önünde hiçbir engel yoktur. Bu esasında bir tartışma konusu bile değildir. Bunun tartışma konusu yapıldığı zemin hukuk değil, geçmişte gördüğümüz gibi hukuksuz yollarla siyasete yön verme arayışlarıdır.  Ortak bir yüreğe sahip olmayanlardan ortak bir ses çıkmaz. “Seçim tarihi belli olsun “dayımızı …