Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan Malatya'ya Teşrif Etti

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Malatya ziyaretinde Valimiz Ersin Yazıcı ve il protokol üyeleri tarafından karşılandı.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, programı kapsamında Malatya’ya teşrif etti. 
Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Malatya ziyaretinde Valimiz Ersin Yazıcı ve il protokol üyeleri tarafından karşılandı. 
Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, kendisini çiçeklerle karşılayan çocuklarla fotoğraf çektirmesinin ardından programlarını gerçekleştirmek üzere havaalanından ayrıldı. 
Akabinde Cumhurbaşkanı Erdoğan, Büyükşehir Belediyesi yanında düzenlenen mitingde vatandaşlarımıza hitap etti.
Halka hitaben yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Erdoğan “Malatya bizi bugüne kadar hiçbir mücadelemizde yalnız bırakmadı. Türkiye yüzyılının inşasında da Malatya ile birlikte yol yürümekten şeref duyuyoruz. Malatya’da ve diğer şehirlerimizde 6 Şubat depremleriyle hayatını kaybeden 53 bin vatandaşımızı bir kez daha rahmetle yad ediyorum. Asrın felaketinde şehrimizde 78 bine yakın konut, 25 bini aşkın köy evi, 27 bini aşkın ahır ve ticari alan zarar gördü. Geçici barınma ihtiyaçlarını karşılamak için şehrimize 85 bine yakın çadır gönderdik. 36 bini aşkın konteyner kurduk. Yapılan çalışmalar sonunda Malatya'da 20 bini kırsalda, kalanı şehir merkezlerinde olmak üzere yaklaşık 70 bin hak sahibi belirlendi. 
Geçtiğimiz ay inşası tamamlanan 6 bin 181 konutu hak sahiplerine teslim ettik. Halen şehrimizde 48 bin 837 konutun yapımı sürüyor. Yerinde dönüşüm için 32 bin 583 Malatyalı kardeşimiz başvurdu. Hatta bunların 500'ü konutlarını inşa etmeye başladılar. İmar ve inşa çalışmaları için şehrimize 6 milyar lira ilave destek sağladık. Amacımız önümüzdeki yılın ortasına kadar tüm hak sahiplerini konutlarına ve ticari binalarına kavuşturmaktır. Altyapısı ve üstyapısıyla depremin şehrimizdeki tüm izlerini silene kadar durup dinlenmeden çalışacağız
Deprem bölgesi genelindeki faaliyetlerimizi, binden fazla şantiyede 110 bin personelle yürütüyoruz. Bugüne kadar teslim ettiğimiz 46 bin konut sayısını ay sonuna kadar 75 bine çıkartacağız. Yıl sonuna kadar her ay 15-20 bin ilaveyle 200 bin konutu hak sahiplerine teslim etmeyi planlıyoruz. Yine deprem bölgesi genelinde yerinde dönüşüm projelerine başvurular 255 bini buldu. Hibe yanında 2 yılı ödemesiz, 10 yıl vadeli kredi desteğini de içeren bu projelerin ruhsatından inşasına kadar tüm safhalarını Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız vasıtasıyla denetliyoruz. Tip projeler ve tip sözleşmeler gibi kolaylıklarla sürecin hızlı ve sağlıklı ilerlemesini temin ediyoruz. Velhasıl depremle sarsılan şehirlerimizi bir an önce ayağa kaldırmak için ne gerekiyorsa yapıyoruz.
Türkiye'nin maruz kaldığı onca terör saldırısının, darbe girişiminin, gizli açık kuşatmanın üzerine yaşadığı deprem felaketinin elbette maddi manevi ağır bir maliyeti oldu. Bunca insan kaybının şehirlerimizin gördüğü ağır hasarın altından kalkmak kolay değil. Dünyanın bir başka ülkesi bizim yaşadıklarımızı yaşasa emin olun tekrar toparlanması on yıllar sürer. Hamdolsun biz asrın birlikteliğiyle asrın felaketinin üstesinden geliyoruz. Malatya başta olmak üzere tüm deprem şehirlerimizi eskiden daha güvenli, huzurlu, canlı, hareketli hale getirmekte kararlıyız. 
Hayatını kaybedenleri elbette geri getiremeyiz ama onun dışındaki tüm kayıpları daha iyisiyle yerine koyacak güce, azme, dirayete sahibiz. Tıpkı yaşadığımız diğer sınamalar gibi depremin de bizi hedeflerimizden koparmasına izin vermeyeceğiz. Türkiye, diplomasisiyle, ekonomisiyle, askeri gücüyle, sosyal yapısıyla dünyanın en büyük ülkeleri arasındaki yerini alana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Malatya şahidimiz olsun ki Milletimizin desteği ve duası arkamızda olduğu müddetçe de bu mücadelenin zaferle sonuçlanmasının önüne kimse geçemeyecektir. ” diye konuştu.
Konuşmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İlimizden ayrıldı.

Bakmadan Geçme