Karakuş, 'Esnafların Vergi Borcuna Af Getirilmeli'

CHP Battalgazi Belediye Başkan Adayı Ali Karakuş 31 Mart 2024 yerel seçimler kapsamında çalışmalarını sıkı bir şekilde sürdürmeye devam ediyor..

CHP Battalgazi Belediye Başkan Adayı Ali Karakuş 31 Mart 2024 yerel seçimler kapsamında çalışmalarını sıkı bir şekilde sürdürmeye devam ediyor..
Karakuş seçim çalışmaları kapsamında esnaf ve konteynır vatandaşları ziyaretlerinde, depremzede esnafların vergi borçları hakkında sitemlerini dile getirdi.
Vergi borçların ertelenmesi yerine depremzede esnafların vergilerinin af getirilmesi hususunda acil bir şekilde karar alınması gerektiğini savunan CHP Battalgazi Belediye Başkan Adayı Ali Karakuş,” Meclise sevk edilmişti. Meclis çalışmaya ara verdi. Çalışmaya başladığında o torba yasaya bölge halkının vergi borçları, sigorta borçlarının silinmesine dair bir madde eklenip o haliyle çıkarılırsa çok faydalı olacaktır" dedi. 
Vergilerin silinmesi için ayrı yasa çıkartılması gerektiğini ifade eden Karakuş, "Mücbir sebep hali sadece mükellefiyetten kaynaklanan yükümlülüklerin belli sürelerde işlemesini durduruyor. Silinmesi için ayrı bir düzenleme gerekiyor. Buna yönelik bir düzenleme yapılacaksa kanun hükmünde kararname (KHK) ile bunu yapabilirler. Veya Meclis çalışmaya başladığı zaman bununla ilgili kanun çıkarılabilir" ifadelerini kullandı. 
Karakuş, Ben, depremin ilk saatinden itibaren Malatya'da kimi zaman enkaz altında kalan insanların çığlıklarını duydum, kimi zaman kapanan yollarla ilgili köylülerin yanında oldum. Buradan ifade edeyim; Malatya'da hemşerilerimle birlikte olmaya devam edeceğim.
BAĞ-KUR tescili mağdurları. Vergi levhası, esnaf odası kaydı olan, ama BAĞ-KUR kaydı açılmamış olan esnafın 2008 öncesi tescil tarihini düzeltmesi ve borçlanma hakkının verilmesi gerekir  diyen karakuş, On binlerce esnaf, bugün burada bu mağduriyetin giderilmesini bekliyor. Diyorlar ki ‘Hep devleti, milleti sömüren yandaş iş adamları, çeteler için düzenleme yapılıyor, onlar için af getiriliyor ama maalesef fakir fukara esnafın sesi duyulmuyor’. Ben, buradan o fakir fukara, hakları yenilen esnafa da bir çağrı yapmak istiyorum; bugün deprem ortamında sizin sesinizi duymayanların, sandık geldiğinde siz de sesini duymayın.” İfadelerini kullandı.
CHP Battalgazi Belediye Başkanı Ali Karakuş, “"Eğer şehir merkezlerinin, şehirlerin tekrar ayağa kalmasını istiyorsak mutlaka esnafa destek vermek zorundayız. Esnafın tüm vergileri muaf edilmeli. Yoksa esnafın olmadığı o şehirler yok olacak. Esnafa mutlaka ya hibe verilmeli ya da uzun vadeli, faizsiz kredi verilmelidir. Şu anda birçok şehir merkezi yok olmuş durumda. Bir an önce esnaf kepenk açmalı ki diğer illere göç edenler de illerine dönebilsinler" dedi. İktidara gelmeleri halinde yıkılan ev ve iş yerlerini depremzedelerden hiç para almadan, “Evi yıkılan, iş yeri yıkılan hiç kimseden 1 TL almayacağız ve kış gelmeden bu konutları teslim etmiş olacağız" diye konuştu.
Malatyalıların durumunu sizlere aktarmak istiyorum diyen Karakuş, “ Malatya’nın deprem ile ilgili uğramış olduğu yıkımı kamuoyunun çok bilmediğini düşünüyoruz. Malatyalılar da aynı şekilde düşünüyor. Bizde ölü sayısı az, ancak şehir merkezinin komple yıkıldığını söylemek mümkün. Her üç konuttan biri yıkılmış durumda. Özellikle ticaret hayatının yoğun olduğu İnönü Kapalı Çarşısı, İsmet Paşa Heykeli’nin karşısı dediğimiz bölge, Malatya’nın simgesi olan Yeni Cami ve çevresi, Akpınar, eski Halep Caddesi, Şile Pazarı, Kasap Pazarı, Bakırcı Pazarı, Turgut Temelli Caddesi, Tevfik Temelli Caddesi, İnönü Caddesi, Fuzuli Caddesi, Çavuşoğlu Mahallesi gibi merkezlerimiz yerle bir olmuş durumda. Devlet esnafa acil çözüm bulmalı. İlk etapda vergi borçlarının muaf tutulmasıyla başlamalı” şeklinde konuştu.
Karakuş esnaf ziyaretleri kapsamında, “ Mücbir sebep süresinin şehirlerimiz tam anlamıyla ayağa kalkana kadar devam etmesi gerektiğini her platformda dile getiriyoruz. 2011 yılında yaşanan Van depremi sonrası mücbir sebep hali 5 yıl sürmüştü. Deprem sonrası zorlu şartlarda ciddi ekonomik sorunlarla mücadele eden iş insanlarımız için bu sürenin uzatılması elzem. Ancak iş insanlarımız sürenin uzatılmasını beklerken bir yandan da haklı olarak biriken vergi ve prim borçları için kaygılanmakta” dedi.
Biriken kamu borçları ve finansa erişim konusunda destek beklentilerini aktaran Başkan Karakuş, “İş insanlarımız biriken borçları nedeniyle geleceğe umutlu bakamıyor. Süreç içinde ödemeler erteleniyor, kolaylık tanınıyor ancak borçlar bir çığ gibi büyüyor. Başta esnafımızın omuzundaki bu borç yükü hafifletilmeli. Mücbir sebep süresince biriken kamu alacaklarında azami oranda aflar uygulanmalı. Esnafımıza, tüccarımıza, yatırımcımıza ve çalışanımıza gerçekten nefes aldıracak, ileriki süreç için kaygılarını azaltacak kapsamlı destekler hayata geçirilmeli. Bu şehirdeki canlılığın tesisi için ticaretin ayağa kalkması şart. Bizler bu süreçte tüm platformlarda, Bakanlarımızla yaptığımız toplantılarda, basın yolu ve resmi girişimlerle bu taleplerimizi güçlü şekilde dile getirdik. Önümüzdeki süreçte de aynı kararlılıkla bu taleplerimizin arkasında duracağız” ifadelerini kullandı.
Karakuş açıklamasına , CHP Kadrolarına Malatya halkının çok güveniyor, esnaf ve  vatandaş gezilerinde şahsılarına olan güven ve itimat asla kaybetmeyeceklerini dile getirerek, “Büyük yıkımın yaşandığı ilime depremin ilk gününden itibaren sahip çıktık.  Tüm belediyelerimizin imkanlarının Malatya’ya gelmesini sağladık.  Bundan sonra da depremde yok olan, aşkla bağlı olduğum memleketimi ayağa kaldırmak için gece gündüz çalışacağım.  Tüm belediyelerimizin her türlü imkanını Malatya’mıza getirmek için canla başla çalışacağız. “ dedi.

Bakmadan Geçme