Malatya Kültür Mirası Okulu Başlıyor

Malatya Kent Konseyi Tarih ve Kültür Mirası Çalışma Grubu tarafından 'Malatya Kültür Mirası Okulu' 06 Ocak 2024 – Cumartesi günü saat 13.00'de Malatya Kent Konseyi'nde ilk dersine başlıyor.

Malatya Kent Konseyi Tarih ve Kültür Mirası Çalışma Grubu tarafından “Malatya Kültür Mirası Okulu” 06 Ocak 2024 – Cumartesi günü saat 13.00’de Malatya Kent Konseyi’nde ilk dersine başlıyor. 
Konu ile ilgili Kent Konseyi binasında bir bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. Malatya Kültür Mirası Okulu bilgilendirme toplantısına Malatya Kent Konseyi Genel Sekreteri Av. Abdulkadir Artan,  Malatya Ket Konseyi Tarih ve Kültür Mirası Çalışma Grubu Temsilcisi Araştırmacı- Yazar Orhan Tuğrulca, İnönü Üniversitesi’nden Tarihçi Prof. Dr. Mehmet Karagöz, Tarihçi Prof. Dr. Yahya Başkan, Tarihçi – Yazar Nezir Kızılkaya, Malatya Kent Konseyi Şehir Gönüllüleri Meclisi Başkanı Mehmet Karabay ve Malatya Kent Konseyi Eğitim Öğretim Çalışma Grubu Temsilcisi Cumali Aydoğan katıldı. 
 Bir yıl sürecek olan Malatya Kültür Mirası Okulu 6 Ocak 2024 Cumartesi günü saat 13.00’da başlayacak ve 25 Haziran 2024 Cumartesi günü birinci dönem sona erecektir. 14 Eylül 2024 Cumartesi günü ikinci dönem başlayacak ve 7 Aralık 2024 Cumartesi günü proje tamamlanmış olacak.  
Malatya Kent Konseyi’nde üç haftada bir yapılacak olan Malatya Kültür Mirası Okulu, alanında deneyimli akademisyenler ve araştırmacı hocalar eğitim verecek. 
Malatya Kültür Mirası Okulu’na Bütün Hemşerilerimizi Davet Ediyoruz
Malatya Kültür Mirası Okulu hakkında detaylı bilgiler veren Tarih ve Kültür Mirası Çalışma Grubu Temsilcisi Tarihçi Orhan Tuğrulca “Malatya Kent Konseyi Tarih ve Kültür Mirası Çalışma Grubu olarak, Malatya’nın tarihi ve kültürel birikimi konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla 2023 yılında Şubat depremi nedeniyle ara verdiğimiz “Malatya Kültür Mirası Okuluna” kaldığımız yerden devam edeceğiz” dedi. 
6 Ocak 2024 tarihinde ilk oturumun başlayacağını söyleyen Tuğrulca, “Malatya Kültür Mirası Okulu” için başvuruları da bugün itibariyle almaya başlayacaklarını, Cumhuriyetimizin 100. yılını geride bırakırken Malatya ölçeğinde tarihi ve kültürel mirasımızı tanıtmak ve bu konuda bir farkındalık oluşturmak istediklerini ifade etti. Kent Tuğrulca “Konseyi Tarih ve Kültür Mirası Çalışma Grubu olarak hazırladığımız bu projede akademisyen ve araştırmacı hocalarımız görev alacaklar. Malatya tarihi ve kültürel mirasını merkeze alan ve üç haftada bir tekrarlanacak olan bu oturumlara bütün hemşerilerimizi davet ediyoruz. Projemize başvurmak isteyen Malatyalı hemşerilerimiz çevrimiçi olarak https://forms.gle/PnJ4Q28uu3jMr6TQ7 linki üzerinden kayıt yapabileceklerini belirtti. 
Tuğrulca “6 Ocak 2024 Cumartesi günü başlayacak projenin ilk konukları Fırat Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. İsmail Aytaç ve Malatya Müze Müdürü Murat Ata “Deprem Sonrası Malatya’da Kültürel Mirasın Durumu, Yıkımın Boyutları ve Alınan Önlemler” konusunu ele alacaklar” dedi. Malatya Kent Konseyi’nde alınan bilgiye göre verilecek olan diğer eğitimlerin konusu ve konuşmacıları aşağıdaki tabloda belirtilmiştir.

6 OCAK 2024 Cumartesi 
13.00    Deprem sonrası Malatya’da kültürel mirasın durumu, yıkımın boyutları ve alınan önlemler.    Prof. Dr. İsmail AYTAÇ
(Fırat Üniversitesi-Öğretim Görevlisi)
Murat ATA (Malatya Müze Müdürü)
27 OCAK 2024 Cumartesi
13.00    Osmanlı Arşiv Belgeleri ve Malatya    Yunus YİĞİT 
(Araştırmacı-Osmanlı Arşivleri Uzmanı)
17 ŞUBAT 2024 Cumartesi
13.00    Malatya Basın Tarihi     Nezir KIZILKAYA (Araştırmacı -Yazar) 
9 MART 2024 Cumartesi
13.00    Malatya Eğitim Tarihi: Cumhuriyete geçiş sürecinde Karşılaştırmalı Değerlendirmeler.    Tarihçi-Yazar Orhan TUĞRULCA
30 MART 2024 Cumartesi
13.00    Malatya’da Yerel Siyasetin Dönüşümü Üzerinde Hamit Fendoğlu’nun (Hamido) Etkisi    Canan KATILMIŞ
 (İnönü Üniversitesi, Doktora Öğrencisi)
20 NİSAN 2024 Cumartesi
13.00    Malatya Ermenileri (Bin yıllık hukukun kayıp hikayesi)      Hosrof KÖLETAVİTOĞLU
(HAYDER Başkanı) 
Kevork ÖZKARAGÖZ 
(Mimar)
11 MAYIS 2024 Cumartesi
13.00    “Malatya Kültürel Mirasına Vakfedilen Bir Ömür” Celal YALVAÇ    Celal Yalvaç Dostları
 Nezir KIZILKAYA
25 HAZİRAN 2024 Cumartesi
13.00    Malatya’nın Kentsel gelişim tarihi sergisi    Malatya’nın 10 bin yıllık kentsel gelişim tarihi konulu sergi 
14 EYLÜL 2024 Cumartesi
13.00    “Müslümanların Fethinden Osmanlı Hâkimiyetine Kadar Malatya”      Doç. Dr. Murat ZENGİN
 (İnönü Üniversitesi) 
5 EKİM 2024 Cumartesi
13.00    Osmanlıdan Cumhuriyete Geçiş Sürecinde Malatya’da şehrin çehresi     Hasan DEMİRBAĞ 
(Ressam-İlahiyatçı Yazar) 
26 EKİM 2024 Cumartesi
13.00    Şer’iyye Sicillerinde Malatya     Prof. Dr. Mehmet KARAGÖZ
(İnönü Üniversitesi-Öğretim Üyesi) 
16 KASIM 2024 Cumartesi
13.00    Malatya’da Cumhuriyet Sonrası Tarımsal Gelişme     Prof. Dr. Bayram Murat ASMA
 (Malatya Turgut Özal Üniversitesi) 
7 ARALIK 2024 Cumartesi
13.00    100 Yılını Geride Bırakırken Milli Mücadele Döneminde Malatya     Süleyman DEMİR
 (Tarihçi-Yazar)

Bakmadan Geçme