• Haberler
  • Siyaset
  • Milletvekili Tüfenkci: 'Rabbim ömür verdiği sürece, yaşadığımız depremi unutmayacağım, unutturmayacağım'

Milletvekili Tüfenkci: 'Rabbim ömür verdiği sürece, yaşadığımız depremi unutmayacağım, unutturmayacağım'

AK Parti Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci, 6 Şubat Depremlerinin yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

AK Parti Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci, 6 Şubat Depremlerinin yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
Deprem felaketinin yıldönümünde hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımızı rahmetle andığını belirten Tüfenkci, “Rabbim ömür verdiği sürece, yaşadığımız depremi unutmayacağım, unutturmayacağım” dedi.

Tüfenkci yaptığı açıklamada, 
“6 Şubat 2023 Saat 04:17 ve Saat 13:24 Kahramanmaraş merkezli, dünya tarihinin belki de aynı gün içerisinde yaşadığı 2 büyük depreme tanıklık ettiği, 11 ilimizi, 14 milyon insanımızı etkileyen  “Asrın Felaketini” yaşadık. Bu depremlerde 53 bin 537 vatandaşımızı kaybettik, milyonlarca kişi de ölümün kıyısından geri döndü. Ama bir kısmımız bu kıyıdan dönerken, acıların en büyüğünü yaşadı; evladını, annesini, babasını, akrabasını, arkadaşını, komşusunu, hemşehrisini yitirdi. Yaşanan depremin ardından Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde devlet refleksi harekete geçti. Bakanlarımız ilk saatlerden itibaren Malatya’ya gelerek, koordineli bir şekilde çalışmaların başında oldular. Tüm kamu kuruluşları, mahalli idareler, sivil toplum kuruluşları ve gönüllüler seferber olurken yaramazı hep birlikte sardık. 
Ogün ben de ailemle birlikte depremi yaşadım. Yıkılan binaları gördükçe, çarşı merkezinde tablo ortaya çıktıkça yaşanan felaketin boyutunun büyüklüğü belli oldu.  
Şunun farkındayız; depremi en ağır yaşayan illerden biri olan Malatya’mızın en kısa sürede fiziki olarak yeniden, en güzel haliyle ortaya çıkarılması lazım. Bu bilinçe gece gündüz demeden çalışıyoruz. Bu bizim bu memlekete en büyük borcumuz. Rabbim ömür verdiği sürece, yaşadığımız depremi unutmayacağım, unutturmayacağım” diye konuştu. 

Tüfenkci, Malatya’da deprem sonrası yapılan çalışmaları ve rakamları da paylaşarak, şunları söyledi:
“6 Şubat depremlerinden dolayı Malatya'da vefat sayısı 1.237, yaralı sayısı ise 6 bin 644. 6 Şubat depremleri sonrasında 

Malatya'da ağır hasarlı bina sayısı bugün itibariyle 35.933'e.
28.899 ağır hasarlı binanın yıkımı gerçekleştirildi. Yıkım oranı %80.42'ye ulaştı. 3.444 ağır hasarlı bina ise mahkemelik.
Malatya il merkezinde rezerv yapı alanı ilan edilmek suretiyle 313.51 hektar alanda 23 bin konut 11 bin ticarethane olmak üzere 34 bin bağımsız yapının üretilmesi planlanmakta. 14 bin 614 konut TOKİ tarafindan yapılmakta.
Bunun 5 bin 140 adeti hazır ve kura çekimi yapılacak. Kırsal kesimde ise 7 bin 542 konuttan Mart ayında bin konutun teslimi yapılacak.”

Bakmadan Geçme