Sami Er: 'Halkımızın da desteği ile şehri 2 yıl içinde ayağa kaldıracağız'

Battalgazi ve Yeşilyurt Belediye Başkan Adayları ile kurum ve sivil toplum kuruluşu ziyaretleri gerçekleştiren AK Parti Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sami Er, 'Vatandaşlarımız da bizlere yardımcı olurlarsa çok hızlı şekilde şehrimizi 2 yıl içinde tamamen ayağa kaldıracağımıza inanıyoruz' dedi.

Battalgazi ve Yeşilyurt Belediye Başkan Adayları ile kurum ve sivil toplum kuruluşu ziyaretleri gerçekleştiren AK Parti Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sami Er, “Vatandaşlarımız da bizlere yardımcı olurlarsa çok hızlı şekilde şehrimizi 2 yıl içinde tamamen ayağa kaldıracağımıza inanıyoruz” dedi.

AK Parti Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sami Er, Yeşilyurt Belediye Başkan Adayı Prof. Dr. İlhan Geçit ve Battalgazi Belediye Başkan Adayı Bayram Taşkın ile Malatya Turgut Özal Üniversitesi, Ticaret Borsası, İHH, Malatya Baro Başkanlığı, Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası’nı ziyaret ettiler.
AK Partili adaylar güne ilk olarak Malatya Turgut Özal Üniversitesi’ni ziyaretle başladı. Rektör Prof. Dr. Recep Bentli’yi ziyaret eden Sami Er ve diğer adaylar üniversitelerin şehrin gelişimi için önemine değindi.

Belediye-Üniversite İşbirliği Çok Önemli

2018 yılında kurulan Malatya Turgut Özal Üniversitesi hakkında detaylı bilgi veren Rektör Prof. Dr. Bentli’ye teşekkür eden AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sami Er,  üniversitelerin şehrin kalbi olduğunu ifade ederek Malatya’yı birlikte yöneteceklerinin mesajını verdi.
Malatya’nın büyük bir afet yaşadığını hatırlatan Sami Er, şehrin inşa sürecinde üniversiteler ile uyumlu çalışacaklarını söyledi. Belediyelerin bu süreçte mutlaka üniversiteler ile birlikte projeler hazırlaması gerektiğine değinen Büyükşehir Adayı Sami Er, yine üniversite-sanayi işbirliğinin de mutlaka geliştirilmesini gerektiğine değindi. Bu tür işbirliklerinin hem sanayi hem de üniversiteleri geliştireceğini dile getirten Er, Malatya Turgut Özal Üniversitesi’nin merkez kampüsünü Yeşilyurt ilçesinde bulunan İkizce bölgesine taşınacak olmasını da şehrin bu yönde gelişmesine katkı sunacağını söyledi.

“Kısa sürede önemli atılımlar yaptı”

AK Parti Yeşilyurt Belediye Başkan Adayı Prof. Dr. İlhan Geçit ise yeni kurulmasına rağmen kısa sürede önemli bir atılım gerçekleştiren Malatya Turgut Özal Üniversitesi’nin merkez kampüsünün Yeşilyurt ilçesine taşınacak olmasının olumlu bir karar olduğuna değindi. Mevcut kampüsün Battalgazi’deki tarım alanları içerisinde olduğunu ifade eden Geçit, bu taşınmayla birlikte Yeşilyurt’ta da bir üniversite olacağını belirtti.
AK Parti Battalgazi Belediye Başkan Adayı Bayram Taşkın ise Turgut Özal Üniversitesi’nin ilçede özellikle Ziraat Fakültesi ile tarımın gelişmesi noktasında önemli bir ol oynadığını dile getirdi. 

Malatya Ticaret Borsası Ziyareti

AK Parti Büyükşehir, Yeşilyurt ve Battalgazi Belediye Başkan adaylarının bir sonraki durağı ise Malatya Ticaret Borsası oldu. Burada Borsa Başkanı Ramazan Özcan ve yönetimi ile bir araya gelen adaylar, başta kayısı olmak üzere Malatya tarımının geliştirilmesi yönünde belediyeler olarak yapacakları projelerden bahsettiler.
Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Özcan, Türkiye’nin 31 Mart’ta bir yerel seçime gittiğini belirterek, “5 yıl boyunca Malatya’yı yönetecek yerel aktörleri inşallah seçeceğiz. 6 Şubat depreminin gölgesinde 2’inci bir seçime gidiyoruz. Bizler sivil toplum kuruluşları ve kurumları olarak yerel aktörlerle birlikte uzun süredir çalışıyoruz, bundan sonra da çalışmaya devam edeceğiz. Malatya sanayi kenti olmakla birlikte aslında bir tarım ve hayvancılık şehri de. Bu bölgede tarım ve hayvancılıkta çok önemli bir şehir olduğunu her fırsatta ortaya koyan bir şehrimiz. Önemli bir ekonomik gelirimiz olan kayısı ile ilgili Büyükşehir Belediyemizle çok önemli projeler gerçekleştirdik, bundan sonra da yeni projelerle yolumuza devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

“Malatya’da huzur iklimine ihtiyacımız var”

AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sami Er ise Malatya’nın en temel ürününün kayısı olduğunu belirterek yeni sezonda ilk 6 aylık verilere bakıldığında 44 bin tonun üzerinde kuru kayısı ihracatı ile 263 milyon doların üstünde bir gelir elde edildiğini belirtti. Bu verilerin ışığında ise bu sezon ihracatta 500 milyon doların aşılacağını dile getiren Sami Er, “İnşallah birlikte çalışmalar yaparak kayısının gerek sulamada gerek diğer alanlarda desteklersek hem kayısının üretim miktarını artırırız,  hem de Malatya’nın önemli ürünü olan kayısı da ihracat rekorunu kırarız” dedi.
Göreve geldiklerinde hayata geçirecekleri çalışma ve projelerle şehri her alanda çok hızlı bir şekilde ileriye götüreceklerinin altını çizen Sami Er, “Malatya’da bizim bir huzur iklimine ihtiyacımız var. Bunu ziyaret ettiğimiz tüm sivil toplum kuruluşlarında dile getiriyoruz. Bunu da göreve geldiğimizde hep beraber sağlayacağımıza inanıyorum” dedi.

“Çarşıyı 1 yılda bitirme hedefimiz var”

Kentteki rezerv alanlarında konutların yapılması ile konut yapım dengesinin de diğer şehirlerle dengelenmiş olacağını ifade eden Er, temel hedeflerinin ise tüm bu inşaat süreçlerini daha da kısaltarak öne çekmek olduğunu söyledi. Kentin çarşı projesini Emlak Konut’un yaptığını ve yetkililerle görüşerek 1,5 yıl olan teslim süresini 1 yıla kadar çekmeyi hedeflediklerini belirten Sami Er, çarşının ayağa kalkması ile de vatandaşların moral ve motivasyon olarak daha iyi olacağını söyledi.
Şuan devam eden projeler olduğunu ve bu projelerin de hızla ilerlemesinin belediyelerin uyum içerisinde çalışması ile olacağını kaydeden Başkan Adayı Sami Er, göreve geldikleri ilk meclis toplantısında ise güçlendirme, yerinde dönüşüm gibi projelerin hızlanması için ilk adımı atacaklarının sözünü verdi.
Kentte 69 bine yakın hak sahibinin işyeri ve konutlarını yaptıktan sonra fazladan konut üretiminin yapılması içinde girişimlerde bulunacaklarını belirten Er, şuanda 55 rezerv alanında belediyelere iş düştüğü gibi vatandaşlarında kendilerine yardımcı olmasını istedi. Bu rezerv alanlarının biran önce boşaltılıp inşaatlara başlanılması gerektiğini belirten Er, “Mahkemeler ile itirazlar ile uğraşırsak bir arpa boyu yol alamayız. Bu nedenle herkesin fedakârlık yapması gerekiyor. Vatandaşlarımız da bu konuda yardımcı olurlarsa bizler çok hızlı şekilde şehrimizin 2 yıl içinde tamamen ayağa kalkacağına inanıyoruz” diye konuştu.

“Ortak aklı inşa ederek bu enkazı ayağa kaldıracağız”

Borsa da konuşan AK Parti Battalgazi Belediye Başkan Adayı Bayram Taşkın’da Malatya’nın önemli bir tarım ve sanayi şehri olduğunu ifade ederek “Bugün 10 milyon kayısı ağacı, 50 bin çiftçi, 100 bin ton kayısı ihracatı ile yıllık 500 milyon dolar gelir şehre girdi olarak geliyor. Bu devasa gelirin de kontrol gücü, öncüsü Ticaret Borsamızdır. Bizlerde İnşallah şehrin gelişiminde bütün bu mekanizmalarla birlikte çalışarak, bu paydaşları bu mekanizmanın içine katarak depremin bu enkazını ayağa kaldıracağız. Bunu önemsiyoruz, tüm kurumlarla hep birlikte ortak aklı inşa ederek bu enkazı ayağa kaldıracağız İnşallah” dedi.
Belediyeler olarak bu sürecin öncüsü olacaklarını da ifade eden Taşkın, “Hep birlikte şehri imar ve ihya edeceğiz” şeklinde konuştu.

“Burada akılcı ve bilimsel bir yol izleyeceğiz”

AK Parti Yeşilyurt Belediye Başkan Adayı Prof. Dr. İlhan Geçit’de göreve geldiklerinde şehrin tüm paydaşları ile istişare halinde olacaklarını vurgulayarak, ortak yol haritalarının hazır olduğunu söyledi. Tarımı olmayan toplumların tarihin kritik eşiklerinde çöktüğünü hatırlatan Geçit, “Bu nedenle bizler tarımı çok önemsiyoruz. Tarımı da sadece Malatya’da kayısı olarak düşünmüyoruz. Burada akılcı ve bilimsel bir yol izleyeceğiz. Burada akılcı ve bilimsel bir yol izleyeceğiz. Kayısı bizim için çok önemli ama tarımı tek kalemde düşünmeyeceğiz. Çok geniş bir perspektifte ele alacağız. Kayısı olmazsa olmazımız bu bizim marka değerimiz. Bunun için göreve geldiğimizde Büyükşehir, Yeşilyurt ve Battalgazi Belediyeleri olarak paydaş kurumlarımızla birlikte daha ileri düzeyde bir tanıtım programını hayata geçireceğiz. Kayısının en az fındık kadar dünyada ve Türkiye’de marka değerini daha da arttıracağız” diye konuştu.

Bakmadan Geçme