• Haberler
  • Sağlık
  • Tansiyon ve Diyabete Karşı Egzersiz Yapın, Sağlığınızı Koruyun

Tansiyon ve Diyabete Karşı Egzersiz Yapın, Sağlığınızı Koruyun

Kalp hastalıkları, tansiyon ve diyabet dünyada sık görülen rahatsızlıklar arasında yer alıyor. Hareketsiz yaşam ve fazla kilo sebebiyle bu hastalıkların görülme yaşı giderek daha da düşüyor.

Kalp hastalıkları, tansiyon ve diyabet dünyada sık görülen rahatsızlıklar arasında yer alıyor. Hareketsiz yaşam ve fazla kilo sebebiyle bu hastalıkların görülme yaşı giderek daha da düşüyor. Egzersiz ve spor bu hastalıkların kontrol altına alınabilmesi için kullanılan etkili yöntemler arasında bulunuyor. Düzenli egzersiz sağlığın korunmasını sağlıyor ve hastalıkları önlüyor. Memorial Wellness Medikal Fitness Bölümü’nden Hasan Ercan, düzenli egzersizin diyabet, tansiyon, kalp ve damar hastalıkları üzerindeki olumlu etkisi hakkında bilgi verdi.
Egzersiz kas ve iskelet sistemi koruyor
Diyabet dünyada görülme sıklığı nedeniyle önemli bir halk sağlığı problemidir. Türkiye’de yaklaşık 7 milyon diyabet hastası olduğu tahmin edilmektedir. Her 3 kişiden birinin ise tansiyon hastası olduğu düşünülmektedir. Orta şiddette ve düzenli yapılan egzersizlerin tansiyon, Tip 1 ve Tip 2 diyabet hastalıklarında fayda sağlamaktadır. Egzersiz insülin duyarlılığını artırır. Kan şekeri seviyelerini düşürür. Vücut yağ oranını azaltır. Kalp ve damar fonksiyonlarını geliştirerek kalp dolaşım sistemi, solunum sistemi, kas ve iskelet sistemini korur ve güçlendirir, tansiyonun kontrol altında tutulmasına ve buna bağlı rahatsızlıkların engellenmesinde önemli derecede rol oynar.
Tansiyonu kontrol altında tutuyor
Yapılan çalışmalarda haftada en az 2 kere orta şiddette düzenli yapılan egzersizler, uygun nabız aralığı, kişiselleştirilmiş ve kontrollü müdahaleler ile egzersizin tansiyon (kan basıncı) kontrolüne katkıda bulunduğunu göstermektedir. Egzersizin kan basıncını azaltması (tansiyonun optimal düzeyde olması) için şiddeti, tipi, sıklığı ve süresi özellikle diyabet ve tansiyon hastalarında belirlenmeli ve uygun yüklenme aralıkları ile planlaması yapılmalıdır.
Düzenli egzersiz ve spor hastalıklardan koruyor
Yaş ilerledikçe vücudun kendini yenileme hızında düşüşler oluşmaya başlar. Dolaşım ve solunum sistemi verimsizleşirken, kemik yoğunluğunda azalma, yaş ilerledikçe görülen iskelet kası kütlesi kaybı ve fonksiyonelliğin azalması olarak tabir edilen “sarkopeni”  kalp ve damar hastalıklarına bağlı dolaşım bozuklukları, kan şekeri dengesizlikleri görülebilir. Düzenli spor yapan ileri yaşlılarda kan şekeri ve dolaşıma bağlı bozukluklar da azalma görülmüş, kas oranına bağlı, hareket kısıtlılığının azalmış olduğu tespit edilmiştir. Düzenli spor yapan 70 yaşındaki bir bireyin 40 yaşındaki birey ile aynı fiziksel durumda olabileceği düşünürsek, düzenli ve bilinçli yapılan spor yaşam kalitemizi arttırmada etkili önemli parametrelerden olacaktır
Egzersiz her yaş için kişinin sağlık durumuna göre özel planlanmalı
Her ileri yaşlı bireyin sağlık durumu farklıdır, bu nedenle kişiye özel bir egzersiz planı oluşturulmalıdır. Ancak genel olarak, tansiyon ve kalp hastaları için uygun olan bazı düşük yoğunluklu egzersiz seçenekleri şunlar olabilir:

•       Yavaş tempoda yürüyüş yapmak, kalp ve dolaşım sağlığını geliştirmek için iyi bir seçenektir. Başlangıçta kısa mesafelerle başlayabilir ve zamanla süreyi artırabilirsiniz.
•       Düşük hızda ve düz yollar üzerinde bisiklet sürmek, kas ve kalp sağlığını destekler.
•       Yüzme birçok kas grubunu çalıştıran etkili bir egzersizdir ve kalp sağlığını geliştirmeye yardımcı olabilir. Yüzmek tansiyona da fayda sağlar.
•       Uzman hekimin de onayıyla hafif aerobik egzersizleri yapılabilir.
•       Yoga gibi düşük etkili egzersizler, stresi azaltmaya, dengeyi geliştirmeye ve esnekliği artırmaya yardımcı olabilir.

Egzersizi aşırıya kaçmadan ve yavaşça başlatın. İleri seviyelere çıkmadan önce vücudunuzu dinleyin. Sıcak havalarda veya aşırı soğuk havalarda aşırı egzersizden kaçının. Egzersiz sırasında belirtiler (örneğin, nefes darlığı, göğüs ağrısı, baş dönmesi) ortaya çıkarsa hemen durun ve bir doktora başvurun. İlaçlarınızı düzenli olarak alın ve doktor tavsiyelerini takip edin.
uz Kağan Caddesinde gerçekleşen yol düzenleme ve sıcak asfalt serimlerini inceledi.
Mahallelerinde gerçekleşen çalışmalardan duydukları memnuniyeti dile getiren Yakınca Mahalle Muhtarı Mevlüt Tunç, “Mahallemizde kar kış demeden vatandaşlarımıza hizmet eden Belediye Başkanımıza ve ekiplerine şahsım ve mahalle sakinlerim adına teşekkürlerimi sunuyorum.” şeklinde konuştu.
Personellerle tek tek selamlaşarak ‘kolaylıklar’ dileyen Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar ise Yeşilyurt’un ulaşım ağını merkezden başlayarak kırsal yaşam alanlarına kadar yenilemeye aralıksız devam ettiklerini söyledi.
Konuşmasında Yeşilyurt’un hem bugününe hem de yarınlarına hizmet ettiklerinin altını çizen Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, “Milletimize hizmet ederken asla yorulmuyoruz, çok çalışıyoruz, emek sarf ediyoruz ve hem ilçemizin bugününe hem de yarınlarına güzel eserler, güzel yollar ve yaşam standartı yüksek yaşam alanları emanet ediyoruz.” diye konuştu.
Başkan Çınar, Yakınca mahallesinde alt yapısı tamamlanan yolları sıcak asfalt serimi ile modern bir görüntüye kavuşturduklarını ifade ederken şunları söyledi; “ Yakınca mahallemiz Oğuz Kağan caddemizde vatandaşlarımızın yoğun olarak kullandığı 200 metrelik yolumuzu sıcak asfalt serimiyle daha akıcı ve konforlu hale getiriyoruz. Fen İşlerine bağlı ekiplerimiz, alt yapı çalışmaları tamamlanan buradaki yolumuzun standartını yükselterek araç ve yaya trafiğini daha kaliteli hale getirmiş olacaklar.” diye konuştu. 
2023 yılında yol yatırımlarında belirledikleri hedeflerin üzerine çıktıklarını sözlerine ekleyen Başkan Çınar, “ Yol hizmetlerinde 2023 yılını çok hareketli ve verimli geçirdik. Belirlediğimiz hedeflerin üzerine çıktık, ekiplerimiz soğuk sıcak demeden sahada büyük bir özveriyle çalışarak belirlenen yatırımları başarıyla gerçeğe dönüştürdüler. Mahallelerimizin eksikliklerini teker teker giderdiler, hepsinin eline ve emeğine sağlık. Fen İşleri Müdürlüğümüz 2024 yılına da hızlı bir giriş yaparak mahallelerimizin yaşam standartını artıran hizmetlerimize aralıksız devam ediyorlar. Muhtarlarımızla koordineli ve uyumlu bir şekilde çalışarak vatandaşlarımızın taleplerini de dikkate alarak hizmet alanlarımızı her geçen gün genişleteceğiz. Her caddemizde her sokağımızda dönüşüm hizmetleri aralıksız devam edecektir. Tüm yatırımlarımız ilçemize, mahallelerimize ve hemşehrilerimize hâyırlı uğurlu olsun. ” diye konuştu.
Mahalle sakinleri de talep ettikleri bir yatırımın daha gerçeğe dönüşmesinden dolayı Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar’a teşekkürlerini sundular.

Bakmadan Geçme