Bakan Arslan ve Kurtulmuş, Kars’ta

Bakan Arslan ve Kurtulmuş, Kars’ta BÖLGE HABER

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan ile Kültür ve Turizm Bakanı Kurtulmuş, UNESCO Dünya Mirasındaki Ani Örenyeri'nde incelemelerde bulundu.

Kültür ve Turizm Bakanı Kurtulmuş, Ani Örenyeri yerleşkesi içerisindeki Ebu-l Manuchr Camisi'nden Tarihi İpek Yolu Köprüsü'nün fotoğrafını çekti

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ile Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, UNESCO Dünya Mirasındaki Ani Örenyeri'nde incelemelerde bulundu.

Çeşitli programlara katılmak üzere Kars'a gelen Kültür ve Turizm Bakanı Kurtulmuş'u Kars Harakani Havalimanı'nda Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan, Kars Valisi Rahmi Doğan, AK Parti Kars Milletvekili Yusuf Selahattin Beyribey, Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta, il protokolü ve vatandaşlar karşıladı.

Arslan ve Kurtulmuş, karayoluyla kent merkezine 48 kilometre uzaklıktaki Arpaçay vadisinde, Türkiye-Ermenistan sınırında bulunan Ani Örenyeri'ni ziyaret etti.

Bakanlar Arslan ve Kurtulmuş, burada İl Kültür ve Turizm Müdürü Hakan Doğanay, Kars Müze Müdürü Necmettin Alp ve kazı başkanı Prof. Dr. Fahriye Bayram’dan Ani Örenyeri hakkında bilgiler aldı.

Bakanlar Arslan ve Kurtulmuş, Ani Örenyeri yerleşkesinde Anadolu topraklarındaki ilk Türk Camisi Ebu-l Manuchr Camisi'ni ziyaret etti. Bakan Kurtulmuş, burada fotoğraf makinasını alarak Tarihi İpek Yolu Köprüsü'nün fotoğrafını çekti.

Bakanlar Arslan ve Kurtulmuş, ardından yerleşkedeki Ani Katedrali ve Dikran Honentz kiliselerinde de incelmelerde bulundu.

Ziyaretin ardından çıkışta Ani köylüleri tarafından Bakanlar Arslan ve Kurtulmuş’a yöresel çeçil peyniri ve kete ikram edildi.

11. ve 12. Yüzyıla ait İslam Mimarisi eserlerini de barındıran ve 2012’de UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesi'ne dahil edilen Ani Örenyeri, 15 Temmuz 2016’da Dünya Mirası olarak tescil edilmişti.

Kaynak: AA - Anadolu Haber Ajansı
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom