Doğu Anadolu'daki soğuk hava

Doğu Anadolu'daki soğuk hava BÖLGE HABER

Bölgede gece en düşük hava sıcaklığının sıfırın altında 19 derece ölçüldüğü Kars'taki Ördek Gölü, buz tuttu

Kars'ın Sarıkamış ilçesindeki Ördek Gölü, soğuk hava sebebiyle buz tuttu.

Doğu Anadolu'daki kar yağışının ardından bölgede gece en düşük hava sıcaklığı sıfırın altında 19 derece ile Kars'ta ölçüldü.

Kentteki soğuk hava yüzünden Sarıkamış ilçe merkezine 10 kilometre uzaklıktaki Keklik deresinde yer alan Ördek Gölü'nün yüzeyinin büyük bölümü buzla kaplandı.

Sarıçam ormanlarıyla çevrili göl, çevresinin karla, yüzeyinin de buzla kaplanması dolayısıyla seyirlik manzara oluşturdu.

Yaban ördekleri ve angutlar başta olmak üzere birçok yabani kuşa barınma imkanı sağlayan gölün donmamış olan girişindeki küçük bir alanda yüzen ördeklerin daha sonra buzla kaplı kısımda dinlendikleri gözlendi.

Göl kenarındaki kültür alabalığı üretme tesislerinde çalışan Kasım Gündüz, AA muhabirine, havaların aniden soğumasıyla gölün donduğunu söyledi.

Gölün Sarıkamış'ta 4 mevsim doğal güzelliğini koruyan önemli alanlardan olduğunu anlatan Gündüz, "Son üç gündür kent merkezinden daha yüksek rakımdaki Sarıkamış'ta hava sıcaklığı sıfırın altında 20 dereceye kadar düştü. Bu nedenle Ördek gölümüz dondu. Ördekler, gölün girişinde küçük bir alan var orada yaşamlarını sürdürüyor. Önümüzdeki hafta soğuk havanın süreceği bildiriliyor, bundan sonra göl donmuş olarak kalır." dedi.

Kura Nehri kaplıcayı andırdı

Gece hava sıcaklığının sıfırın altında 12 derece ölçüldüğüArdahan'da ise yüzeyinin tamamına yakınını buzla kaplanan Kura Nehri'nde günün ağarmasının ardından yaşanan sıcaklık nedeniyle buharlaşma oldu.

Nehirde adeta kaplıcayı andıran buharlaşma nehrin üzerindeki Ardahan Köprüsü'nden geçen vatandaşlarca ilgiyle izlendi.

Kaynak: AA - Anadolu Haber Ajansı
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom