Kurban yaralanmalarında ilk müdahale hayat kurtarıyor

Kurban kesimi sırasında yaşanabilecek kazalara ilk müdahale hayat kurtarıyor.Özel Hayat Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Özgür Oktay Nar, kurban kesimi sırasında yaşanacak kazaların ardından yapılan ilk müdahalenin çok önemli...

Kurban yaralanmalarında ilk müdahale hayat kurtarıyor SAĞLIK

Kurban kesimi sırasında yaşanabilecek kazalara ilk müdahale hayat kurtarıyor.

Özel Hayat Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Özgür Oktay Nar, kurban kesimi sırasında yaşanacak kazaların ardından yapılan ilk müdahalenin çok önemli olduğunun altını çizdi. Tecrübeli kasaplarda dahi yaralanmalar olabileceğini ifade eden Op. Dr. Nar, "Kurban kesiminde tecrübeli ellerde dahi yaralanmalar olabilmektedir. Özellikle kesim sırasında el parmakları hasar görüyor. El parmaklarının etrafındaki cilt ve derinin altındaki kısım da kesilebilmektedir. Bu tarz yaralar su ile temizlenmeli ve üzeri sargı bezi ile bastırılmalıdır. Eğer kanama durmuyorsa hasta en yakındaki bir sağlık merkezine götürülmelidir" dedi.

Derin yaralanmalarda ise parmaklarda hareketi sağlayan liflerin koptuğunu söyleyen Op. Dr. Nar, derin yaralanmalarda tedavi sürecinin bir an önce başlatılması gerektiğin ifade ederek, "Derin yaralarda parmak veya ilgili bölgeden geçen ve parmağın hareket etmesini sağlayan lifler kesilmiş olabilir. Böyle durumlarda kesilen lifin olduğu bölgede hareket olmayacaktır. Bu sebeple ilgili yerin bir an önce dikilerek tedavi sürecinin başlatılması gerekmektedir" ifadelerini kaydetti.

Parmak kopması durumunda ise kopan uzvun dikkatli bir şekilde muhafaza edilerek en yakın hastaneye yetiştirilmesi gerektiğini ifade eden Op. Dr. Nar şunları söyledi:

"Parmakların kaybedilme durumu olursa, ki bu parmak ucu olabilir ya da parmağın kendisi olabilir. Kopan parçanın kendisi nemli bir beze sarılmalıdır. Daha sonra kopan uzuv buzla teması olmayacak şekilde başka bir buzlu kalıba koyularak hastaneye getirilmelidir. Vücuttaki yaralı kısmın üzeri ise bir bandajla baskılı bir şekilde kapatılıp kalp seviyesi üzerinde tutulmalıdır."
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom