Malatya'da "akıllı bisiklet" dönemi

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan Akıllı Bisiklet Paylaşım Sistemi (MABİS) kapsamında şehrin çeşitli noktalarına 132 bisiklet konuldu.

Malatya'da MALATYA

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan Akıllı Bisiklet Paylaşım Sistemi (MABİS) kapsamında şehrin çeşitli noktalarına 132 bisiklet konuldu.

Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Turgut Özal Tabiat Parkı'nda turizm amaçlı hayata geçirilen MABİS, şehir içerisinde de ulaşım amaçlı olarak hizmete sunulacak. Şehir merkezinde bisiklet yolu yapılan 5 bölgeye bisiklet istasyonları kuruldu.

Toplamda 6 noktaya konulan 132 bisiklet, günün her saati kameralarla izlenecek. Noktalara konulan bisikletler kredi kartı veya kent ulaşım kartları kullanılarak kiralanabilecek.

Bisikletleri ilk 30 dakika ücretsiz kullanacak vatandaşlar, 1 saate 1, 2 saate 2, 3 saate 4 lira ücret ödeyecek.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Nikah Sarayı bölgesinde kurulan Akıllı Bisiklet İstasyonunda incelemelerde bulunarak, bisiklet sürdü. 

Bisikletin insan sağlığının yanı sıra temiz çevre için de büyük öneme sahip olduğuna değinen Çakır, şunları ifade etti:

"Büyükşehir Belediyesi olarak bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak için uygulamaya koyduğumuz proje Malatya'mızın değişik bölgelerinde hizmet vermeye başladı. Amacımız insanların hareket kabiliyetini artırarak, spor yapmalarını sağlamak. Bir diğeri de çevreci uygulamaları hayata geçirmek. Sistem 2 Nisan Pazartesi günü tam kapasiteyle hizmet verecek. Orduzu Tabiat Parkında 20, Nikah Sarayında 24, Sevgi Parkında 20, Spor ve Yaşam Merkezinde 28, Yeşilyurt-Tecde Saat Kulesinde 20, Yeşilyurt’ta 20 olmak üzere toplam 132 bisiklet sistem içerisinde kullanılabilecek. Malatyalılar istasyonlarda kredi kartı veya kent ulaşım kartlarını okutarak istedikleri bisikletleri alarak gidebilecekler. Sistemde ilk 30 dakika ücretsiz, 30 dakika ve üstü ise çok cüzi rakamlar geçerli olacak. Malatyamız bu tür yeniliklere her zaman öncülük ediyor. Bu bilincin ortaya çıkması için Malatyamız'da istasyon sayılarımızı artıracağız."

Kaynak: AA - Anadolu Ajans
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom