Sahipsiz atlar yürekleri sızlatıyor

Sahipsiz atlar yürekleri sızlatıyor BÖLGE HABER

Bingöl'ün Karlıova ilçesinde göçerlerin yazın ulaşım aracı olarak kullandığı ve beraberlerinde götürmeyerek geride bıraktığı atların karlı ve soğuk havaya rağmen yaşamaya çalışıyor.

Kanitaht Mahallesi Muhtarı Bingöl, "Bu atlara sahip çıkmalı. Onlar da bir canlı"

Bingöl'ün Karlıova ilçesinde sahipsiz bırakılan atların kar ve soğuktaki hali yürek burkuyor.

Ata sporu yarışlar ve engellilerin terapisi için büyük önem taşıyan atlar, kimi zaman sahipsiz bırakılarak neden oldukları kazalar ve mağduriyetleri ile gündeme geliyor.

Yaz mevsiminde Karlıova'daki yaylalarda konaklayan göçerlerin ulaşım aracı olarak kullandığı ve masraftan kaçınma gerekçesiyle beraberlerinde götürmeyerek geride bıraktığı atlar, karlı ve soğuk havada adeta kaderlerine terk ediliyor.

İlçede etkili olan olumsuz hava koşullarında günlerce aç kalan atların bir kısmı donma tehlikesi geçirirken bazıları ise yabani hayvanların saldırısına uğruyor. Atlar, kimi zaman kazalara neden olurken çoğu zaman da araçların çarpması sonucu telef oluyor.

- "Bu atlara sahip çıkılmalı"

Kanitaht Mahallesi Muhtarı Behçet Bingöl, AA muhabirine yaptığı açıklamada, atların sahipsiz bırakılmasına tepki gösterdi.

Göçerlerin atları yaz aylarında çalıştırıp kış mevsiminde soğuk havada bıraktığını dile getiren Bingöl, atların kaderlerine terk edildiğini belirtti.

Vatandaşların da bu durumdan rahatsız olduğunu anlatanBingöl, "Aç kaldıkları için hayvanlarımıza aldığımız samanı yiyorlar. Aslında bu atlar sahipsiz değiller çünkü yaz aylarında göçerler bunları kendi işlerinde kullanıyor, kış aylarında da yem vermemek için dağa, bayıra, kurda yem olarak bırakıyorlar." dedi.

Sadece bu yıl 15 atın araçların çarpması sonucu, 2 atın da kurtların saldırısı sonucu telef olduğunu ifade eden Bingöl, atların 3'ü ölümlü çok sayıda maddi hasarlı kazaya neden olduğunu aktardı.

"Hayvan sahipleri biraz vicdanları varsa bu atlara sahip çıkmalı. Onlar da bir canlı." diyen Bingöl, duyarlılık beklediklerini söyledi.

Vatandaşlardan Mahmut Bingöl de hayvanların soğukta aç bırakılmasının üzüntü verici olduğunu dile getirdi.

"Göçerler bu atları ot ve saman vermemek için bırakıyorlar. Yazık oluyor bu atlara. Kış aylarında donan, kurtlara yem olanlar var. Birçoğu da kazalara neden oluyor. Her yıl Karlıova'da kış mevsiminde, sahipsiz atların zamanı oluyor." ifadelerini kullanan Bingöl, tüm uyarılara rağmen atların başıboş bırakıldığını vurguladı.

Bingöl, atlara eziyet edilmemesi konusunda herkesi vicdanlı olmaya davet ettiğini sözlerine ekledi.

Kaynak: AA - Anadolu Haber Ajansı
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom