Sultangazi’de kurbanlıklar alıcılarını bekliyor

Türkiye’nin dört bir yanında yetiştirilen kurbanlık hayvanlar, İstanbul’da alıcılarını bekliyor. Sultangazi’de bulunan modern tesislerde hayvanlar kontrolleri titizlikle yapılarak satışa sunuluyor.Kurban Bayramı’na sayılı günler kala...

Sultangazi’de kurbanlıklar alıcılarını bekliyor TÜRKİYE

Türkiye’nin dört bir yanında yetiştirilen kurbanlık hayvanlar, İstanbul’da alıcılarını bekliyor. Sultangazi’de bulunan modern tesislerde hayvanlar kontrolleri titizlikle yapılarak satışa sunuluyor.

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala Türkiye’nin dört bir yanında yetiştirilen kurbanlık hayvanlar İstanbul’un çeşitli yerlerinde kurulan Kurban Satış ve Kesim Merkezlerine getirilmeye başlandı. Sultangazi ilçesinde bulunan Kurban Satış ve Kesim Merkezi’ne de çok sayıda kurbanlık hayvan getirildi. Kurbanlık alabilmek için kurban pazarlarına akın eden vatandaşlar, fiyatların geçen seneye oranla yüksek olduğunu belirtirken, besiciler fiyatların normal olduğunu ancak satış yapamadıklarını söyledi.

“Geçen seneye göre biraz pahalı”

Kurbanlık bakmaya gelen vatandaşlardan Ayşe Ötkün, “Fiyatlarını bilmiyoruz, daha öğrenmedik. Fiyatlarına bakacağız, bütçemize göre bulursak alacağız kısmetse. Geçen seneye göre biraz pahalı. Gittik bir yerde baktık, pahalıydı. Geldik bir de buraya bakalım dedik. Gelip erken bakmak daha güzel” şeklinde konuştu.

Ahmet Demir ise çocuklarının merak ettiğini ve onlarla birlikte kurbanlıklara bakmaya geldiğini söyleyerek, “Fiyatları araştırıyoruz. Fiyatlar çok yüksek. Geçen seneye göre yüzde 20-30 fark var. Bakalım, nasip. Bütçemize göre bakacağız. Erken gelip almayı avantaj olarak düşünmüyorum. Hatta satıcılar bunu fırsata çeviriyorlar, daha yüksek fiyat çekiyorlar” dedi.

“Hayvanın 2 yaşını tamamladığını kimlik bilgilerinden öğrenebiliriz”

Kurban pazarına uğrayacak vatandaşları uyaran Veteriner Hekim Ersin Coşkun, “Hayvanın 2 yaşını tamamladığını hayvanın pasaport veya kimlik bilgilerinden ya da Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından oluşturulmuş olan ‘hayvanbilgi.tarim.gov.tr’ adresinden kulak küpe numarasını girerek hayvanın yaşı hakkında bilgi sahibi olabiliriz. Ya da hayvanın ağzındaki süt dişlerini döküp kalıcı dişlerinin tespit edilmesiyle de hayvanın yaş tayinini sağlayabiliriz. Hayvanın dışarıya karşı keyifli tavrı, çevreye karşı duyarlılığı, ağzından, burnundan, doğal deliklerinden akıntıların gelmemesi gibi belli başlı özellikleri hayvanın sağlıklı olduğu yönünde bilgi verir bize. Onun dışında hayvanın besi durumu iyi olmalı, aşırı derecede zayıf olmamalı” ifadelerini kullandı.
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom