Tarihi çarşıda tarihi eser operasyonu

Tarihi Kapalıçarşı’da bir eskici dükkanına yapılan operasyonda, Selçuklu figürleri bulunan kap, Bizans tabağı ve heykelin yer aldığı Roma ve Bizans dönemlerine ait 78 parça tarihi eser ele geçirildi.Edinilen bilgilere göre, İstanbul Kaçakçılık...

Tarihi çarşıda tarihi eser operasyonu ASAYİŞ

Tarihi Kapalıçarşı’da bir eskici dükkanına yapılan operasyonda, Selçuklu figürleri bulunan kap, Bizans tabağı ve heykelin yer aldığı Roma ve Bizans dönemlerine ait 78 parça tarihi eser ele geçirildi.

Edinilen bilgilere göre, İstanbul Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Fatih’teki tarihi Kapalıçarşı’da yer alan bir eskicide tarihi eser satıldığı yönünde ihbar aldı. Alınan ihbarı değerlendiren polis, Kapalıçarşı Lütfullah Sokak’ta bulunan bir iş yerine baskın yaptı. Dükkan sahibi Y.C.’yi (48) yakalayarak gözaltına alan polis, yapılan operasyonda Selçuklu figürleri bulunan kap, içi sır kaplı 2 Bizans tabağı, 3 bronz ağırlık, 5 bronz süs iğnesi, bronz heykel, 3 bronz haç, 1 bazalt taşı, 1 amfora, Fenike, Roma ve Bizans dönemlerine ait 51 adet gözyaşı şişesi, çeşitli dönemlere ait 10 bronz sikke olmak üzere toplam 78 parça obje ele geçirdi.

Düzenlenen operasyonla ele geçirilen 78 parça tarihi obje, incelenmesi için İstanbul Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü’ne gönderildi. Eskici dükkanının sahibi Y.C. hakkında 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu kapsamında işlem yapıldı.
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom