Van Eğitim Tarih ve Kent Müzesi Projesi toplantısı

Van Eğitim Tarih ve Kent Müzesi Projesi toplantısı BÖLGE HABER

Van'ın tarihi ve sosyo-kültürel birikimlerini yok olmaktan kurtarmak ve kentin manevi miraslarını geleceğe taşıyabilmek adına hayata geçirilmeye hazırlanan "Van Eğitim Tarih ve Kent Müzesi Projesi" için ilk toplantı, Vali ve Belediye Başkanvekili Murat Zorluoğlu başkanlığında gerçekleştirildi.

Van Vali Konağı'nda gerçekleştirilen ve aralarında il dışından katılımcıların da yer aldığı çok sayıda paydaşın bir araya geldiği toplantının açılışında konuşan Vali Zorluoğlu, kent müzesi projesinin, Van'da kendisini en çok heyecanlandıran proje olduğunu söyledi.

Toplantıyla, projenin hayata geçirilmesinde katkı sunabilecek tarafları bir araya getirerek, tanışma ve fikir alış verişinin amaçladığını ifade eden Zorluoğlu, katılımcıların önlerindeki süreç ile ilgili yol haritası çıkarıp, proje içeriğinin nasıl oluşturulacağı yönünde çalışmaları hızla planlamak gerektiğini aktardı.

Müzenin bir an önce Van’a kazandırılması için süre sıkıntısı olduğuna işaret eden Zorluoğlu, bu toplantının ardından, ilerleyen aşamalarda çok zaruri olmayan prosedürlerin atlanarak, süratli hareket edilmesini istedi.

Vali Zorluoğlu, amaçlarının sadece bir müze inşa etmek değil, Van'a bir cazibe merkezi kazandırmak olduğunu da sözlerine ekledi.

Toplantının devamında, Gazi Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Osman Çaydere ve uzman ekibince hazırlanan "Van Eğitim Tarih ve Kent Müzesi Projesi" tanıtım filmi izlenirken, öngörülen projenin detayları da katılımcılara aktarılmış oldu.

Kampüs olarak dizayn edilen projede, amfitiyatro ve yöresel aktivitelerin düzenleneceği Van Evi de düşünülürken, workshop atölyeleri, kafeteryalar ve 100 kişilik toplantı salonu planlanan diğer alanlar olacak.

Toplantıda sırasıyla söz alan paydaşlar, müze fikrinin olgunlaşması ve bir an önce hayata geçmesi gayesiyle tasarımdan, hedef kitle tespiti ve müze konseptinin nasıl olacağı gibi pek çok konuda detayları istişare etti.

Toplantısı sonunda Vali Yardımcısı Mehmet Parlak başkanlığında kurulacak komisyonun süreci yönetmesi kararlaştırılırken, Vali Zorluoğlu hedeflerinin Van'a yapılacak en büyük kültür hizmetinin açılışını, önümüzdeki sonbaharda yapmak olduğunu açıkladı.

Toplantıya, İl Kültür ve Turizm Müdürü Muzaffer Aktuğ, DAKA Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mustafa Yalçın, Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanı Sinan Bağlı, Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürü Necmettin Bayhan, Van Müze Müdürü Erol Uslu, Rölöve ve Anıtlar Müdürü Edip Emre Aksüek, Van YYÜ öğretim üyesi Doç. Dr. Suat Parin, Vansesi Gazetesi Yazı İşleri Müdürü İkram Kali, sanat tarihi uzmanı Mesut Gül ve mimar Özcan Belen katıldı.

Kaynak: AA - Anadolu Haber Ajansı
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom