Ağbaba Depremzede Personele Zorunlu Atama

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Adalet Bakanlığı'nın Malatya'da cezaevlerinde çalışan personellere zorunlu tayin dayatması yapıldığını belirterek 'Evleri yıkılmış, konteynerde kalan buna rağmen Malatya'yı terk etmeyen cezaevi personelini zorla tayin etmek olsa, olsa sürgündür' dedi.

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Adalet Bakanlığı’nın Malatya’da cezaevlerinde çalışan personellere zorunlu tayin dayatması yapıldığını belirterek “Evleri yıkılmış, konteynerde kalan buna rağmen Malatya’yı terk etmeyen cezaevi personelini zorla tayin etmek olsa, olsa sürgündür” dedi.

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü tarafından Malatya’da görev yapan ceza İnfaz kurumu personellerinin Malatya dışında bulunan cezaevlerine tayin istemeleri istendi.20 Aralık’ta Malatya Açık Ceza İnfaz Kurumunda, Akçadağ T Tipi Ceza İnfaz Kurumunda ve Doğanşehir Açık Ceza İnfaz Kurumunda bulunan cezaevi personellerine tebliğ edilen yazıda 24 Aralık tarihine kadar süre verildi.

Başka kurumlarda geçici görevlendirilenler de dahil olmak üzere kadroları ve pozisyonları belirtilen ceza infaz kurumunda bulunan birinci ve ikinci müdürler hariç tüm personelin talepte bulunması istendi. Talepte bulunmayanların atamasının re’sen yapılacağı belirtilen yazıda,ilgili personellerin Elazığ ve Diyarbakır Cezaevlerine gönderileceği açıklandı.

BUNUN ADI ATAMA DEĞİL OLSA OLSA SÜRGÜN

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, “Depremde yakınlarını kaybetmiş, personel arkadaşlarını kaybetmiş, deprem sonrası başlayan isyanı canı pahasına bastırmış,Malatya’yı terk etmemiş personellerin zorla başka şehirlere gönderilmek istenmesi kabul edilemez. Farklı cezaevi seçmeleri için 4 gün süre verilen personelin kış günü, evlerini nasıl taşıyacakları, okulda okuyan çocuklarını nasıl farklı şehirlere nakil yapacakları düşünülmeden, ‘ben yaptım oldu mantığıyla’ hareket edilmesi tepkilere yol açıyor” dedi.

İHTİYAÇ FAZLASI DEDİLER, TÜM PERSONELE TEBLİĞ ETTİLER

Bakanlığın deprem sonrası isteyen personele farklı illere tayin hakkı verdiğini, bu süreçte pek çok personelin farklı şehirlere geçiş yaptığını kalan personellerin konteynerlerde yaşam mücadelesi vermeye devam ettiğini aktaran Ağbaba, “Buna rağmen Malatya, Doğanşehir ve Akçadağ’da ‘ihtiyaç fazlası’ denilen ancak tüm personelden talepte bulunması istenen anlam verilemeyen resmi yazı tedirginlik yaratmış durumda.

Akçadağ Cezaevi’nde ihtiyaç fazlası personeller başka şehirlere gönderilmek istenirken, şehir dışından Akçadağ Cezaevi’ne personel nakli için çalışma yapıldığı belirtiliyor.Üstelik Malatya’dan zorla personel gönderilirken, yapımı yılan hikayesine dönen Doğanşehir cezaevinin 7 ay sonra tesliminin yapılacağı ve personel talebinin olacağı belirtiliyor.

Ceza Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü’nün ne yapmaya çalıştığı belli olmayan yazıyı tekrar gözden geçirmesi ve Malatya’yla ilgili tasarrufundan vazgeçmesi gerekmektedir.Malatya’da depremzede personeli bir de bakanlık eliyle mağdur etmek asla kabul edilemez” dedi.

Bakmadan Geçme