• Haberler
  • Siyaset
  • Milletvekili Ölmeztoprak, Depremden etkilenen çiftçilerimizin yanında olduk

Milletvekili Ölmeztoprak, Depremden etkilenen çiftçilerimizin yanında olduk

AK Parti Malatya Milletvekili İnanç Siraç Kara Ölmeztoprak, 6 Şubat depremlerinden etkilenen Malatyalı çiftçilere 287' si büyükbaş olmak üzere 3 bin 536 adet hayvan dağıtımıyla birlikte yaklaşık 2 bin ton tohum ve 117 milyon TL nakit yem desteği sağlandığını kaydetti.

AK Parti Malatya Milletvekili İnanç Siraç Kara Ölmeztoprak, 6 Şubat depremlerinden etkilenen Malatyalı çiftçilere  287’ si büyükbaş olmak üzere 3 bin 536 adet hayvan dağıtımıyla birlikte yaklaşık 2 bin ton tohum ve 117 milyon TL nakit yem desteği sağlandığını kaydetti.

AK Parti Malatya Milletvekili İnanç Siraç Kara Ölmeztoprak, depremin ardından Malatyalı çiftçilere yapılan desteklerle ilgili açıklamalarda bulundu.

6 Şubat’ta yaşanan depremin ardından tarım sektöründe faaliyet gösteren çiftçilerin yanında olduklarını kaydeden AK Parti Malatya Milletvekili İnanç Siraç Kara Ölmeztoprak, "06 Şubat 2023 tarihinde yaşanan depremler, Malatya'mızda tarım sektöründe faaliyet gösteren çiftçilerimiz için ciddi sıkıntılara neden oldu. Ancak, üretimdeki aksamaların önüne geçebilmek adına çiftçilerimiz büyük bir özveriyle çalışmaya devam etti. Bu zorlu süreçte tüm kurum ve kuruluşlarımızla çiftçilerimizin yanında olup çeşitli destekler sağladık." dedi.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından depremlerde etkilenen çiftçilere, 1 bin 918 ton tohum (buğday, arpa, nohut, ay çekirdeği, yem bitkileri tohumu) 3 bin 500 ton hayvan yemi,  863 bin sebze fidesi, arıcılıkla uğraşanlara 442 ton şeker ile  1 bin 347 adet ana arılı petek, 3 bin 420 adet sıvat, 1 bin 200 adet çadır, 2 bin 486 adet branda 151.000 m2 kurutma filesi, 117 milyon TL nakit olarak yem desteği sağlandığını belirten Milletvekili Ölmeztoprak, "Deprem nedeniyle hayvanları telef olan vatandaşlarımıza Cumhurbaşkanımızın Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın kararı doğrultusunda şimdiye kadar 3 bin 249 adet küçükbaş hayvan ve 287 adet büyükbaş hayvan dağıtımı gerçekleştirilmiş olup, önümüzdeki günlerde yaklaşık 263 adet büyükbaş hayvan daha çiftçilere dağıtılacaktır. Ayrıca, Çiftçilerimizin ihtiyaçlarını karşılamak adına AFAD ve Çevre Şehircilik Müdürlüğü hak ediş listesinde olan, çadır veya branda talebinde bulunan ve yerinde yapılan tespit sonucunda mağduriyeti belirlenen çiftçilere çadır ve branda temini sağlanmıştır. Yeni talepler de önümüzdeki süreçte değerlendirilecektir"ifadelerini kullandı

Depremlerde yıkılan Malatya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü hizmet binasına ilişkin açıklamalarda da bulunan Milletvekili Ölmeztoprak,”  "İl Müdürlüğümüz için 1.920 m2 çelik malzemeden geçici bina inşa edilmiş ve yeni hizmet binası projesi tamamlanarak 2024 yılında inşaatına başlanacaktır. Kuluncak ve Yazıhan İlçe Müdürlükleri için de çelikten geçici hizmet binaları yapılmıştır. Bu zorlu süreçte çiftçilerimize sağlanan desteklerle birlikte, üretim ve tarım faaliyetlerini sürdürebilme adına atılan adımlar, geleceğe umutla bakmamıza vesile olacaktır. Bu desteklerden dolayı hemşehrilerimiz adına başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a, Tarım ve Orman Bakanımız İbrahim Yumaklı'ya, bakan yardımcılarımıza ve tüm ilgili kurum ve kuruluşlarımıza teşekkür ediyorum." diye konuştu

Bakmadan Geçme