• Haberler
  • Çevre
  • Yeşilyurt Belediyesi Fidanlık Alanı, Yeşilyurt'a Nefes Oluyor 

Yeşilyurt Belediyesi Fidanlık Alanı, Yeşilyurt'a Nefes Oluyor 

Yeşilyurt Belediyesi Fidanlık Alanındaki çalışmaları inceleyen Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, 'Tüketen değil üreten bir belediye olarak ihtiyaçlarımızı kendimiz karşılayarak kaynaklarımızı etkin bir şekilde kullanıyoruz.

Yeşilyurt Belediyesi Fidanlık Alanındaki çalışmaları inceleyen Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, “Tüketen değil üreten bir belediye olarak ihtiyaçlarımızı kendimiz karşılayarak kaynaklarımızı etkin bir şekilde kullanıyoruz. Fidanlık alanında yetiştirdiğimiz fidanlarımızı parklara ve yeşil alanlara ekerek ilçemizin daha yeşil ve daha güzel bir görüntüye kavuşmasını sağlıyoruz.” diye konuştu.
Yeşilyurt’ta bugüne kadar 235 parkı hizmete sunup, toplam 1 milyon 915 bin 831 metrekarelik yeşil alanı vatandaşların hizmetine sunarak kişi başına düşen yeşil alan miktarını 5,6’ya yükselten Yeşilyurt Belediyesi, ilçenin doğal güzelliklerinin yılın her mevsiminde ön plana çıkması için planlı ve sistemli bir çalışma yürütürken, Tepeköy’de ki Fidanlık Alanı ise hizmetlerin daha pratik ve hızlı bir şekilde gerçeğe dönüşmesine fırsat tanıyor.
Yeşilyurt Belediyesi Park ve Bahçe Müdürlüğü tarafından üretim fidanlığında yapılan çalışmalarda, dikilen ve düzenli bakımları yapılan farklı türlerde binlerce fidan belli olgunluğa eriştiriliyor. Büyüyen fidanlar ihtiyaç duyulan yeşil alanlara dikilmek üzere saha ekiplerine teslim ediliyor. Üretilerek yeşil alanlara kazandırılan fidanlar ile aynı zamanda dışarıdan alımlar azaltılarak tasarruf da yapılmış olunuyor.
Fidanlık alanındaki çalışmaları inceleyen Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, binlerce fidan ve çiçeği kendi tesislerinde yetiştirerek belediyenin kaynaklarını daha verimli kullandıklarını, aynı zamanda ilçedeki yaşam kalitesini artırdıklarını söyledi. 
Yeşilyurt’a hizmet ederken ‘tüketen değil üreten belediyecilik’ anlayışından ödün vermediklerini sözlerine ekleyen Başkan Çınar, “Yılın her mevsiminde farklı bir güzelliği ön plana çıkan güzel ilçemizin yaşam seviyesini yükseltmek, parklarımızı ve yeşil alanlarımızı daha konforlu ve güzel bir kimliğe ulaştırmak amacıyla Fidanlık Alanımızı sürekli yenileyerek park ve bahçe yatırımlarımızın standartını yükseltiyoruz. Ziraat Mühendislerimizin kontrolünde sulama ve bakımlar yapılarak yetiştirdiğimiz çiçek ve fidanları park, bahçe ve yeşil alanlarımızda değerlendiriyoruz. Binlerce fidan ve çiçeği kendimiz üreterek tasarruf ediyor, kaynaklarımızı daha verimli kullanıyoruz. İlçemizi daha yeşil, renkli ve güzel bir görüntüye kavuşturma içinde bugüne kadar 235 parkımızı hizmete sunduk, bununla birlikte 1 milyon 915 bin 831 metrekarelik yeşil alanı hemşehrilerimizle buluşturup kişi başına düşen yeşil alan miktarını 5,6’ya yükselttik ve bu alanda ki hedeflerimize ulaşma noktasında büyük bir mesafe kat ettik.” diye konuştu.
Başkan Çınar, konuşmasının devamında Fidanlık Alanının teknik kapasitesini yükseltmek için her türlü desteği verdiklerini ifade ederken şunları söyledi; “ Park ve Bahçeler Müdürlüğümüzün gözetimindeki Fidanlık Alanımız mevsimlik çiçek ekimlerimizin daha planlı ve sistemli bir şekilde ilerlemesini sağlıyor. Ekiplerimiz burada bir yandan fidan ve çiçekleri yeşillendirme çalışmalarına hazırlarken diğer taraftan bu yılın planlamasını da yapmış oluyorlar. Binlerce hatta on binlerce fidan ve çiçeği kendimiz üreterek kaynaklarımızı daha verimli bir şekilde kullanmaya özen gösteriyoruz. Belediye olarak ta tüm hizmet mekanlarımız gibi buranında yenilenmesi ve güçlenmesi açısından her türlü desteği veriyoruz. Şehrimizin iklimine uygun yeni bitki türlerini yeşillendirme hizmetlerinde kullanılması içinde ekiplerimiz burada çalışmalar yapıyorlar. Fidanlık Alanımızda mevsimlik çiçeklerin hazırlanmasının yanı sıra çocuk oyun gruplarımızı da burada muhafaza ediyoruz.  Park çalışmalarında kullandığımız gerek bitki türlerini ve ağaç fidelerini gerekse de sosyal donatı malzemelerini burada muhafaza ederek, park ve bahçe hizmetlerimizin koordinasyonunu burada yürütmekteyiz. Burada yaklaşık 35 bin farklı bitki, fidan ve ağaç çeşidi var, bunları yaz dönemindeki hizmetlerde kullanmak üzere hazırlıyoruz. Belediye olarak buranın teknik alt yapısını güçlendirmek, daha fazla fidan üretilmesini sağlamak ve hemşehrilerimize ücretsiz olarak dağıttığımız ağaç ve fidan türlerinin sayısını artırmak içinde her türlü destek ve olanağı sağlıyoruz. Beylerderesi Şehir Parkı gibi bölgenin en büyük parkı ile bugüne kadar 235 parkı hizmete sunan bir belediye olarak depremden etkilenen hemşehrilerimize yeni yaşam alanları sunmak içinde çalışmalarımızı büyük bir aşk ve sevdayla sürdürmekteyiz. Park ve bahçe yatırımlarımızın başarıyla gerçeğe dönüşmesinde büyük emekleri olan, soğuk sıcak demeden sahada olup, alın teri döken mesai arkadaşlarımıza teşekkür ediyor, çalışmalarında başarılar diliyorum. Tüketen değil üreten bir Yeşilyurt olarak hem ilimize hem de ülkemize katkı sağlayamaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

Bakmadan Geçme